Hiiumaa heegelpitsid

03/05/2021

12:00 - 15:00

Hiiu pitsJuhendaja: Aet Reha
Aeg: 2021, kell 12.00 – 15.00 UUED toimumise ajad! Info saadetakse osalejatele meilitsi.

Maht: 8 ak/ tundi

NB! Uued toimumise kuupäevad avalikustatakse esimesel võimalus, uus info peale 03. maid.

Osalustasu: 48 €, lisanduvad materjalid
Asukoht: Allikamaja Koolituskeskus Lühike jalg 6a, Tallinn

 

Hiiu pits on alates 19. sajandist Hiiumaal laialt levinud heegeldamise viis. Pitse iseloomustab ühe rea kaupa heegeldamine (iga rea lõpus katkestatakse niit) ja silma nö tagant võtmine, mis tekitab pitsi paremale reale reljeefsuse. Samuti iseloomustab neid pitse pikad ketiread mustris, mis muudavad heegelduse õhuliseks. Selliselt on heegeldatud Reigi ja Pühalepa kihelkonna rahvariiete pitsid.

 

Kursusel räägitakse hiiupitsi ajaloost, õpitakse heegeldamisvõteid ning tehakse proovitööd. Samuti saab selgeks mustri lugemine fotolt või pitsinäidiselt.

 

Traditsiooniliselt heegeldatakse hiiu pitsi peenikesest puuvillasest niidist ja kasutatakse väikest (0,5 mm) heegelnõela. Kursusel võib kasutada aga õppimise eesmärgil jämedamat nõela ning niiti. Töövahendid ning materjalid saab juhendajalt tunnis kasutamiseks.

 

 

Koolitajast

 

Aet Reha on hiiupitsi heegeldanud ja uurinud 20 aastat. 2011 aastal peale Käsitööga tööle 2 projektis osalemist asutas Aet Reha firma Hiiupits OÜ, mis tegutseb Tallinnas Meistrite hoovis (www.hiiupits.ee). Hiiumaa Käsitöö Seltsi aktiivse liikmena teeb Aet koostööd Hiiumaa muuseumiga hiiupitsi säilitamiseks ja tutvustamiseks.Tema kaasabil on paljud pitsid üles joonistatud ja läbi heegeldatud ning on huvilistele muuseumis kättesaadavad.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Sandra Urvak

 

 

Koolitustingimused

 

Tagasiside