Niplispits algajatele ja edasijõudnutele

21/09/2024

11:00 - 14:00

 

Õppeasutus: Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit

Koht: Hopneri maja, Raekoja plats 18, Tallinn, 4. korrus (pööning)

Aeg: 21. september, 26. oktoober, 23. november, 14 detsember 2024, 18. jaanuar, 15. veebruar, 15. märts 2025

Kellaaeg: 11.00–14.00

Maht: 24 ak/t

Hind: 140 eurot (7 kohtumist). Ühe korra hind on 20 eurot. Küsi ühe korra kaupa tasumise kohta info@folkart.ee.

Kokkuleppel juhendajaga lisandub tasu materjalide ja mustriteenustöö eest.

 

Koolitaja: Kristiina Nemirovitš-Dantšenko

 

Kursusel saavad osaleda nii algajad kui ka edasijõudnud.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Algajatele õpetatakse niplispitsi algvõtted, mille järgi on võimalik juba iseseisvalt oskusi edasi arendada. Samuti antakse ülevaade niplispitsi ajaloost. Edasijõudnud saavad katsetada erinevaid mustreid. Kursusel on eelistatud rahvuslike pitside valmistamine.

 

Niplispits on üks vanimaid ja kaunimaid pitse, mida on kasutatud ka Eesti rahvarõivadetailide, näiteks tanude ja põllede, kaunistamiseks. Niplispits ehk niplis erineb teistest tuntud pitsidest selle poolest, et pitsi valmimiseks mitme niidiga. Pits valmib spetsiaalsel alusel ja pulkadele poolitud niitide keeramisel ja ristamisel.  Niplispitsi tehnikaga valmistatakse ka linikuid, aga kaunistatakse ka rätikuid ja riideid. Niplispitsi tehnikas saab teha ka ehteid, aksessuaare, suveniire, pilte ja kaarte.

 

 

 

 

 

KOOLITAJA

Kristiina Nemirovitš-Dantšenko on õppinud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias. Tal on alates 2011. aastast Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu rahvakunsti- ja käsitöömeistri 4. kategooria kutsetunnistus tekstiili alal. Kristiina töötab igapäevaselt ajakirja Käsitöö õmblustoimetajana. Ta kuuluba ka MTÜ Rahvuslikud Pitsid juhatusse.

Kristiina on käsitööga tegelenud nii kaua kui mäletab. Kõige enam on ta tegelenud õmblemisega. Aastast 2002 hakkas ta käime Rahvakultuuri Keskuses rahvarõivaste valmistamise koolitustel. Kristiinal on selliseid kaheaastaseid koolitusi läbinud kuus korda ja valmistanud iga kord erineva rahvarõivakostüümi. Samal ajal alustas ta ka niplispitsi õppimist Tallinna Rahvaülikoolis Ljuba Keskküla juhendamisel. 2004. aastal suunas Ljuba Kristiinat õpetama algajaid, millele on järgnenud pidev õppimine ja õpetamine selles valdkonnas. Kristiina on osalenud niplsipitsi koolitustel ka Prantsumaal Luxeuili`s.

 

Fotod: Kristiina Nemirovitš-Dantšenko ja Sandra Urvak

 

 

Tagasiside koolitusele

 

 

Vaata ka teisi koolitusi SIIT