Näitused Rahvakunstigaleriis 2019

Siit leiate Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis (Pikk 22, Tallinn)  2019 a toimuvate näituste loetelu.

Juhime tähelepanu, et näituste algus- ja lõppkuupäevadel pannakse näitust ka üles ja võetakse maha – seega võib juhtuda, et neil päevadel on näitus üleval vaid pool päeva.

Täpsem info näituste ja nende korraldamise kohta tel 51 878 12.

 

 

3.- 20. 01 Kaunistagem “Eesti kojad kolme koduvärviga”.

”Eesti Rahvakunsti Huviring TRIINU” liikmete Eesti Vabariigi 100. aasta juubelile pühendatud tekstiilikunsti ühistöö esitlus.

Iga osavõtja valmistas enda valitud materjali ja kujundusega töö mõõtudega 200x25cm, töö materjali värvideks sinine (vaba toon), valge kuni must (vahel olevad hallid toonid) ja viljakollane. Töö inspiratsiooniks kasutati laulu “Eesti lipp”.

Juubelitöös esindatud Anne Maandi Callius, Anu Blunt, Anu Raud, Eda Gustafson, Eija-Liisa Koolmeister, Elle Palu Jacobsson, Kadri Thalström, Kaili Maide, Kalli Klement, Kristel Thalström, Kristina Viira, Liina Falkenberg, Maarja Joost Thorsén, Madli Björck, Merike
Kõll, Piret Kaaman-Lepisk, Tiina Laantee, Tiiu Õunap Kruusmägi. Kunstiline juht: Kalli Klement. Tehniline kujundus: Anders Nyman

 

 

25. 01 – 11. 02  Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit 90 näitus “Ajastu”.

Käsitöö Liidu ajalugu fotodel, märgi Tunnustatud Eesti Käsitöö esitlus, valik meistreid.

 

 

12. 02- 4. 03 Eesti Lapitöö Seltsi näitus “Lapitöö kalliskivid”.

Lapitöö tegijad on aastakümnete jooksul vilunud meid ümbritsevast elust ja olust mustreid välja sõeluma ning materjale lõigates neile uut väärtust andma. Koguja hingega meistrid sorteerivad ja otsivad kaua, et rohketest ideedest kõige väärtuslikumad teostada ning ideed kõige paremini edasi kandvad materjalid ja tehnikad kokku ühendada.

Lapimustrite lihvimine sarnaneb kalliskivi lihvimisele, kus õiged lõiked ja tahud panevad teose hiilgavalt särama. (Gled- Airiin Saarso)

Oma töid esitavad Lapitöö Seltsi meistrid: Katre Arula, Elle Ikävalko, Anni Kreem, Marja Matiisen, Ene Pars, Aime Peever, Gled-Airiin Saarso, Hilja Sepp, Kristi Teder, Sune Teemaa, Küllike Villa.

 

 

6. 03 – 25. 03 Kopli Ametikooli õpilastööde näitus “Viskame Villast”.

Õpilastööde näituse kuraator Mare Värk.

Näituse avamine 06.märtsil  15.00

Töid on valmistanud erinevate erialade nagu puukäsitöö, tekstiilkäsitöö, nahkkäsitöö õpilased.

Näituse kujundajad Tiina Piisang, Hille Ahun-Vaarpuu.

 

 

26. 03- 15. 04 Hille Ahun-Vaarpuu ja kuldkudujate rühmituse näitus “Kuldaväärt”.

Kangakudujate Kuldklubi liikmete ühisnäitus.

Kuraator Hille Ahun-Vaarpuu, kujundaja Tiina Piisang.

Avamine 26.03.2019 16.30

Kuldkudujate rühmitus on saanud alguse õpetaja Hille Ahun-Vaarpuu algajate kangakudumiskursusest Tallinna Rahvaülikoolis aastal 2009.

Sooviti korduvaid kursusi kuni lõpuks muutus nimi Kuldkudujate kursuseks.

Alustati traditsiooniliste kangakudumisoskuste omandamisest, 10 aasta jooksul on jõutud inspiratsioonirikaste modernsete töödeni.

On kootud nii rahvuslikke esemeid kui edasiarendusi 21. sajandi võtmes. Inspiratsiooni on saadud maailmakuulsatelt kunstnikelt nagu Victor Vasarerylt ja Coco Chanelilt.

Suureks inspiratsiooniallikaks on tekstiilikunstnik-leiutaja Kadi Pajupuu oma uudsete sugade RailReedi jaKuldklubi rühmitusse kuuluvad väga erinevate erialade inimesed, keda ühendab huvi kangakudumise ja tekstiilikunsti vastu.

Säraval juhendajal Hille Ahun-Vaarpuul ei tule ideedest puudu- nii või toimetada veel 10 aastat.

 

 

16. 04. – 6. 05 Räpina Aianduskooli tekstiilieriala 10 aastat, näitus “Teekond”.

Räpina Aianduskool on käsitööteel olnud 10 aastat, lõppu veel ei paista. Tunneme rõõmu inimestest, tegemistest, õppimisest ja õpetamisest, loomisest ja arenemisest…kõik koos!

Tekstiilkäsitöö eriala on Räpina Aianduskooli õpetatud aastast 2009. Praeguseks on vilistlasi 119 ja neist ligi kolmandik töötab õpitud erialal. Meil on õppimas 4 mittestatsionaarset õppegruppi. Õpetajate hulgas on tunnusttud käsitöömeistrid Ulve Kangro ja Maaja Kalle. Tegemist on 10 aasta jooksul RAK-is tekstiilkäsitöö eriala õpilaste poolt valmistatud tööde ülevaatenäitusega.

Kuraator Ulve Kangro.

 

 

7. 05. – 27. 05 Muhu Käsitööseltsi Oad ja Eed ühisnäitus “Muhu naine oo kut lill”.

  1. aasta sügisel alustasid seltsi liikmed autentsete Muhu naise  rahvarõivakomplektide valmistamisega Muhu Muuseumi museaalide eeskujul.

Nii argi- kui ka piduriided kujutavad endast keerulist märkide süsteemi, viidates nii kandja perekonnaseisule kui ka eale.

Näitusel on eksponeeritud “õitsvas eas” abielunaise rõivad: 17 naise põlle ja 17 naise tanu.

Nagu sajandeid varem, peegeldavad rahvariided ka tänapäeval tegija ilumeelt ning meistri osavust.

Varem on esemeid esitletud Muhus 2017. ja 2018. aasta suvel, kokku kolmel näitusel, samuti Mardilaadal.

Eesti Käsitöömaja Rahvakunstigaleriis korraldatava näituse eesmärk on esitleda ja tutvustada kauneid Muhu rahvarõivaid väljaspool kodusaart,

suurendada inimestes huvi ja julgust ka ise endale rahvarõivaid valmistada.

Loomeprotsessi juhendasid Alliki Oidekivi ja Tiiu Tuust.
Näituse kuraator on Alliki Oidekivi.

FB kajastus

 

 

28. 05. – 17. 06 Olustvere Teenindus-ja Maamajanduskooli käsitööerialade näitus “Olustvere olemised”.

Olemine muutub sisukaks läbi tegemise, mille eelduseks on huvi ja oskus ning julgus oma ideid ellu viia. Praktilised oskused on muutunud järjest populaarsemaks, sest neis nähakse nii eneseteostuse kui ka toimetuleku võimalusi.

Tähistame näitusega Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli tekstiili eriala kümnendat sünnipäeva. Lisaks õpilaste töödele tutvustame käsitöö valdkonna õppimisvõimalusi masinkuduja, kangakuduja, tekstiilkäsitöö, keraamika või klaasipuhuja assistendi erialadel. Tekstiilkäsitöö jätkuõppes on võimalik end arendada edasi kas rahvarõivaste valmistajaks või kangakudujaks.

Kuraator Ingrid Uus.

FB kajastus

 

 

18.06. – 8.07 Kango Tekstiil näitus “Elu nagu muinasjutt”.

Vivika Sopp`I ja Nataliya Sukhorukovat`I isikunäitus.

Telgedel kootud kangast rõivad ja aksessuaarid. Inspiratsiooniks muinasjutud.

FB kajastus

 

 

9.07. – 29.07 Ruut ja Triip näitus “punane! ilus värv”.

Näitusel esitatav komplekt jätkab kollektsiooni “varjud ja värvid”,

Ühendades rahvarõivastest inspireeritud lõiked ja kaugetelt maadelt kogutud kangastest kaunistused.

Läbi seekordse kollektsiooni kulgev punane värv rõhutab selle suve pidumeeleolu ja sära.

Pärimuses on punane värv olnud, rõõmu, elu ja pidulike sündmuste kajastajaks, seetõttu saigi sel korral

punane värv valitud.

Riina Tomberg`I isikunäitus.

 

 

31.07. – 19.08 Niplajate ühisnäitusKingime Eesti Vabariigile 100 rekonstrueeritud niplispitsi”.

Meie eesmärgiks on kinkida Eesti Vabariigile sünnipäevaks 100 rekonstrueeritud niplispitsi. Eelkõige on kingitus mõeldud kõikidele rahvarõivaste ja vanade käsitöötehnikate austajatele. Muuseumites leidub tuhandeid rahvarõivaste osi, mille kaunistamiseks on niplispitsi kasutatud. Niplispitsi tehnikas valmistatud pitse on valmistatud üle Eesti kõikjal!

Osalejad: Niplajad üle Eesti!

Avamine 30ndal juulil kell 16.00

FB kajastus

 

 

20.08. – 09.09 Aluksne kultuurikeskuse rahvakunstistuudio “Kalme” näitus “Läti värvid ja pärlid”.

1966. aastast tegutsenud stuudio ühendab erinevate põlvkondade ja elualade inimesi, kellel on ühine huvi kudumise ja muu käsitöö vastu. Stuudio missioon on uurida, säilitada ja arendada Läti kultuuripärandit ning innustada ka teisi sellest huvituma.
Näitusel on välja pandud kroonide kollektsioon, mille autor on tarbekunstistuudio liige Māra Krieviņa ning mis on pühendatud Läti sajandale sünnipäevale. Kroonid on eri värvi ning nendel kujutatakse erinevate Läti piirkondade motiive. Hämmastavalt mitmekesise kollektsiooni keskmes on sümbol, mis sümboliseerib noorust, ilu ja armastust.
Näituse teised eksponaadid – sallid, tekid, kindad – on stuudio liikmed valmistanud naturaalselt värvitud lõngast. Läti loodus on kaunis ja värvikirev. Värvide alatoonide rõhutamiseks kasutati taimede kõiki osasid (juuri, õisi, võrseid, lehti, koort) koos väheste söövitusvahenditega. Sellisest värvimisstiilist on kasvanud välja terve rahvakunsti suund, kus iga meister saab näidata nii õpitud kui ka katsetamise teel arendatud oskusi. Meistrid on panustanud sellesse töösse neli aastat – alates taimede kogumisest kuni värvitud lõnga loputamiseni ja kuivatamiseni – ning loonud kudumid, mis selle kollektsiooni moodustavad.

Avamine 20ndal augustil kell 17.00

FB kajastus

 

 

10.09. – 30.09 Virumaa Kunsti ja Käsitöö Seltsi näitus tähistamaks 20. tegevusaastat.  Prügikastist päästetud

 

Seekord päästame prügikastist tootmises tekkinud jääke. Taaskasutus on moes, kuid hoopis vähem räägitakse nii väike- kui suurtootmise käigus tekkinud ribadest, kildudest, tükkidest, …. – mis enamjaolt leiavad tee prügikasti.

  • Töörõivaid tootva firma prügikastist leitud tootmisest maha läinud ranged kontorikostüümid ja teenindajate igavavõitu kehakatted koos nööpide, lukkude, trukkide ja niitidega hakkavad oma uut ja värvilist elu elama hoopis vabamas vormis.
  • Savi on ainulaadne materjal – järelejäänud ja kasutamata tükke on võimalik üha uuesti samasuguse algmaterjalina kasutada. Potikedra ümber asetsevast jääkidekastist on saanud sellest hoolimata põhiline inspiratsiooniallikas. Vabalooming treitud keraamika imeliselt ilusatest puhastusjääkidest on tihti olulisem esmastest tarbevormidest.
  • Masinkudumisest ja õmblustöödest järele jäänud detailid leiavad tihtipeale tee otse prügikasti. Lahenduse otsimise protsess on olnud inspireeriv, innustav ja kaasahaarav, samas ka hingele naudingut pakkuv tegevus, mille käigus on päästetud tükkidest valminud uued „taiesed“.
  • Tootmisjääkidest ning kasutatud kudumitest lapivammused ja lillemantlid on valminud erinevates käsitöötehnikates. Tikandid ja kaunistused on välja kasvanud Paistu mustritest ja Eestimaa loodusest.
  • Kummaline küll, aga ka rahvarõivaste valmistamisel tekivad jäägid, mida hing ei tihka prügikasti visata – tükike siit, riba sealt, raasukepitsi, karda, paela või linti.Esivanemate kombe kohaselt tuleb iga järelejäänud jupp või riba uuele elule aidata.

Avamine 10.09 17.00

 

Kuraator Kersti Loite, kujundaja Jule Käen-Torm.

 

 

1.10. – 21.10 Eesti vildimeistrite ühisnäitus Valge.

Neljateistkümne vildimeistri ja tekstiilikunstniku sisustus-ja rõivatekstiilidest ühisnäitus.

Kuraator Liina Veskimägi-Iliste.

Avamine 01. oktoober kell 16.30

FB kajastus

 

22.10 – 11.11 Saaremaa käsitööseltsi Kadakmari liikmete näitus Merekarva.

 

Näitus puudutab kõike, mis seotud ja inspireeritud merest.
Marite Madisson, Pille Tänak, Sirje Aeg, Ulvi Maripuu, Lilli Vipp, Anu Viskus, Tiia Tasane, Triin Nirgi, Ene Jääger ja Liisi Ots toovad Saaremaalt pealinna tooted, mis on valminud kangastelgedel väga erinevatest materjalidest ja tehnoloogiates.

Vaatajad saavad tunnetada mere värve ja lõhnu, rannast pärit tekstuure, meeleolusid ja tunda end looduse meelevallas.
Näitusel üles astuvad saare naised on koos lõpetanud Kuressaare Ametikooli 5 taseme tekstiilkäsitöös ja panevad näitusesaali üles väga erinevaid tooteid: pleede, vaipu, patju, sõbasid, käterätte, kotte, salle ja kardinaid.

Kuraator Mareli Rannap.

 

12.11 – 2.12 Lembe Maria Sihvre isikunäitus “Pehmed väärtused”

Lembe Maria Sihvre on tekstiilkunstnik, kelle eriala on rahvuslik tikand.

Kuraator Lembe Maria Sihvre

 

3.12.19. 02.01.20 Marge Tadolder näitus “Otepää kudumite jõulud pealinnas”.

Otepää piirkonna kudumeid tutvustav näitus, mis hōlmab peamiselt väikekudumite väljapanekut kus esiemade rahvakunst ja oskused on kantud tänapäeva tarbetekstiilidesse.

Kuraator Marge Tadolder.