Tunnustatud Eesti Käsitöö – märgise omanikud

Märgi TUNNUSTATUD EESTI KÄSITÖÖ on saanud Eestis tegutsev käsitöömeister või -ettevõtja, kes

  • valmistab kvaliteetseid käsitöötooteid Eestis,
  • on tegelenud käsitöötoodete valmistamise ja müügiga vähemalt 3 aastat,
  • väärtustab oma toodetega käsitöötraditsioonide kestmist (järgides traditsioonilisi kujundus- ja/või töövõtteid ja/või materjalikasutust ), edasiarendamist ja jätkusuutlikku toimimist.

Rohkem infot märgi kohta leiad SIIT.

Siin on nimekiri märgi TUNNUSTATUD EESTI KÄSITÖÖ omanikest. Loetelu algab kõige värskematest märgi omanikest.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Eva-Liisa Kriis

Kangastelgedel kootud villased kangad ERRE

Kangad on kootud käsitsi kangastelgedel erinevates tehnikates. Villased kangad on mõeldud rahvarõivaste valmistamiseks. Kanga kudumisel on olnud eesmärgiks saavutada museaalidele ligilähedane tulemus. Kangaste valmistamisel on võimalusel kasutatud Eestis kasvatatud lammaste villa. Valmis kangad on pestud, vanutatud ja pressitud.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

ETNOWERK, Liina Laaneoja, Annika Vaalma

Rahvuslikus stiilis käsitsi valmistatud kudumid

Etnowerk on Eestis loodud käsitöökudumite kaubamärk – rahvarõivastest inspireeritud rõivad on täis emotsioone ja külluslikku ilu. Etnowerk külluslikud kudumid on 100% villased ja käsitsi valmistatud.

Liina ja Annika valmistasid esimesed etnokudumid 2013. aastal Viljandis rahvusvahelise kampsunikonverentsi moeetendusele. Etnowerk loodi 2017. aastal. Igal suvel õpetavad nad rahvusvahelises käsitöölaagris Craft Camp rahvuslikku käsitööd, osalevad regulaarselt disainiturgidel ning Mardilaadal Unibet Arenal.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

MTÜ Iida kursused, Eva-Liisa Kriis

Kangastelgedel kootud linased kangad KIPIK

Kangad on 100% linased ja kootud käsitsi kangastelgedel erinevates tehnikates. Linased kangad on mõeldud rahvariidesärkide, -põllede, – pealinikute jm. sarnase valmistamiseks. Kanga kudumisel on olnud eesmärgiks saavutada lõime ja koe võrdne tihedus, et sellele saaks mugavalt kanda õiges proportsioonis tikand. Linases kangas KIPIK võivad olla sissekootud värvilised mustriosad. Kangas ei sisalda tikandit. Valmis kangas on pestud ja triigitud.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Katré, Katre Arula

Vildiroositud kollektsioon "Hõbevillane"

“Vildirooside valmistamine sai alguse juba 2005 aastal, kui klient soovis villase kostüümi reväärile kaunistust. Võtsin kostüümi kangast riba ja proovisin sellest midagi vormida,” kirjeldab Katre vildist rooside sündi. “Kastsetused lõppesid, kui saavutasin sellise roosi kuju, nagu tänaseni kasutan. Ja aasta on 2022, seega olen vildiroosinud juba 17 aastat. 2006. aastal valmisid esimesed vildiroosidega kotid, 2022 lõin villastest mööblivildi kangajääkidest rõivakollektsiooni “Höbevillane” Estoninan Fashion Festivali OmaMood filmile.

Katre kasutab roose kottidel, ehetel ja  eraldi ehtena.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Eve Tiidolepp

Lõiketehnikas villavaibad, kus on kasutatud kaljumaalingute ja -jooniste kujundeid

Eve tegi esimesed seinavaiba katsetused juba 2004. aastal. Peagi rakendas neil lõiketehnikat, mida võib nimetada ka autoritehnikaks. Paljud vaibad sai loodud oma kodukarjas Kihnu maalammaste villast. Ta on kasutanud kujundeid kaljumaalingutelt ja -joonistelt, mis pärinevad läbi aegade erinevatest paikkondadest.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Eva-Liisa Kriis

Kangastelgedel käsitsi kootud naturaalsest materjalist sallid. Tootegrupp "Ree".

Eva-Liisa Kriis on õppinud Eesti Kunstiakadeemias tekstiildisaini. Ta on koolitaja, õppejõud ja kangakudumisentusiast. Eva-Liisa asutas Eesti esimese ja seni ainukese kangastelgede muuseumi. Alates 2018. aastast tegutseb kangastelgede muuseum Vändras. Samas hoones korraldab Eva-Liisa ka kangakudumise koolitusi, mis kannab nime Iida Käsitöökool.

Tootegrupp “Ree” on sari käsitsi kangastelgedel kootud sallidest. Kõik materjalid, mida Eva-Liisa kudumisel kasutab, on naturaalsed. Sallide kudumisel on kasutatud erinevaid siduseid erinevate pindade tegemiseks.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

OÜ Puuhabe, Kersti Pook

Kangastelgedel käsitsi kootud kangad ja neist tehtud esemed. Tootegrupp "Murd".

OÜ Puuhabe on väike pereettevõte, mis o​n loodud 2005. aastal ja valmistab looduslikest materjalidest mööblit ja käsitööd. Osaühing sai nimeks Puuhabe, sest samanimeline samblik kasvab vaid eriti puhtas keskkonnas. Oma klientidele pakub Puuhabe kvaliteetseid ja keskkonnasõbralikke tooteid.

Käsitööna valminud kangastelgedel kootud kodutekstiilid ja aksessuaarid – linikud, kotid, padjad, pleedid, vaibad. Lisaks valmivad tootegrupid “Murd”, “Triibik” ja “Koekiri”. Iga tootegrupp valmib kindla tehnika või materjalikasutuse järgi. Selliste tootegrupi nimed järgi tutvustatakse ka minu tooteid Eesti Rahva Muuseumi poes ja SA Eesti Vabaõhumuuseumi poes.

Kõik tooted valmivad ainueksemplarina ja on autorilooming.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Lahemaa pärimuskoda, Liis Burk

Nõeltehnikas valminud esemed

„Nõeltehnika, mu arm!

Olen oma peres juba mitmendat põlve käsitööline. Minu armastuseks materjalide seas on aga kujunenud vill ning muinasaegsetest käsitöötehnikatest on mind lummanud just nõeltehnika. Tegemist on ühe vanima tekstiili valmistamise tehnikaga, kus ühe nõela ja lõnga abil loodud aasade vahel põimides tekib hargnematu pinnaga ese.

Tänaseks toimetan siinsamas Uuri külas Lahemaa pärimuskoja perenaisena ja kasvatame muude tegevuste kõrval ka villalambaid. Olen suutnud villa- ja nõelumise pisikut edasi anda erinevatel kursustel, laagrites ja õpitubades. Minu poolt valmistatud esemed on kõik aga eranditult valmistatud minu enda lammaste villast kedratud nõeltehnika lõngast.

Nõeltehnika pole kindlasti käsitöötehnika, kus rõhuda esemete suurele kogusele, vaid protsessile ja just seda ma teha soovin.“

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Urmas Veersalu

Rookrooni meisterdamiskomplektide tooteseeriad „Täht“, „Stardikas“, „Päike ja Kuu“,„Virumaa äll“

Urmas Veersalul sai pilliroost esemete valmistamine ja nende traditsiooniline disain südamelähedane juba nooruspõlves. Ta veedabn meelsasti aega lõigates pilliroogu ja meisterdades sellest käsitöökomplekte. Pilliroost käsitöökomplektid täidavad vaba aja huvitava meisterdamisega, samuti on rookroonid kodus ilusaks dekoratsiooniks. Pilliroog on kasvanud Eesti läänerannikul, hoolikalt sorteeritud, lõigatud ja puhastatud. Tundke rõõmu rookroonide meisterdamisest!

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Koordikamber, Monika Hint

Luust, sarvest, nahast, villast, puidust toodetud esemed

Koordikamber valmistab käsitööna loodussõbralikke luust, nahast ja sarvest esemeid.

Loodusliku jääkmaterjali ärakasutamine on viis austada meie esivanemaid ja nende säästlikku mõtteviisi.

Luumaterjali juures köidab Monika Hinti selle plastilisus, looduslik toon ja vormi ilu. Vanade tehnoloogiate tundma õppimine aitab materjali tunnetada ja säästlikult ning mõtestatult kasutada. Selleks, et säilitada esemete naturaalsust, kasutan detailide valmistamise juures tule-vee-päikese meetodit, st kuumutamist, veetrumlis puhastamist, lihvimist ning päikeses pleegitamist-tuulutamist. Inspiratsiooni tegemisteks on meister saanud arheoloogilistelt leidudelt ja naaberrahvastelt, kuid kõige rohkem annab ideid materjali oma vormi täiuslikkus, mida võib nimetada ka looduse disainiks.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Toomas Mägi

Ajaloolised ehted

Toomas Mägi põhitööks on ajalooliste ehete kontaktkoopiate valamine. Enamus neist on pärit viikingite ja varakeskajast (10.-13. sajand) ja originaalid asuvad muuseumidest ja erakogudes. Materjalina kasutab meister pronksi, messingit ja hõbedat. Enamusel ehetest on teada leiukoht ja leidmise asjaolud. Toomas Mägi valmistab tellimustööna meeneid, tarvikuid restauraatoritele ja mööblitegijatele.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Keiu Kulles

18.-19. sajandi hõbeehted ja rahvuslikud hõbeehted

Keiu Kulles valmistab filigraantehnikas ehteid, rahvuslikke traditsioonilisi ehteid, mis on valmistatud  muuseumites hõbedakogudes leiduvate vanade väärikate ehete eeskujul. Ehetes on mitmete põlvkondade informatsioon – laulud, pidulikud hetked.. Valides Keiu Kullese ehte, saate olla samuti pärandajaks järgmistele põlvkondadele.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Ruut ja Triip OÜ, Riina Tomberg

Tikitud kudumid

Märki kandvaid tooteid hetkel ei valmistata.

 

Silmuskoelised rõivad tikanditega.
Minu kui autori jaoks peitub inspiratsioon traditsioonilises eluviisis, tehes oma kätega asju nii enda kui ka lähimate inimeste jaoks enda ümber. Soovides neid kaitsta mitte ainult halva ilma eest, vaid ka kõige kurja eest, mis võib kokku puutuda. Sellist mõtlemist tahaks oma töös kasutada, isegi kaasaegses disainis.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Imbi Karu

Loodusvärvidega värvitud lõngadest käsitsi kootud kindad ja sokid

Kudumid on maavillasest loodusvärvidega värvitud lõngast ja kootud käsitsi. Värvimiseks on kasutatud peamiselt Eestis kasvavaid taimi, näiteks  taimikaselehed, sibulakoored, redis, kuldvits, angervaks, lupiin, tomatipealsed, nõgesed, porgandipealsed, till, verev- ja verkjas vöödik, seenekupatusvesi. Eksootilisemad taime, millega värvitakse on apelsini koored, punane puu, košenill, indigo.

Kudumite mustrid on etnograafilised. Paljud esemed on ainueksemplarid.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Anu Sergo

Kangastelgedel kootud linased linikud ja vaibad

Kangastelgedel kootud linasest linikud ja vaibad.

Tooted on ajatud ja naturaalsed.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Katré, Katre Arula

Peidunööbitehnikas valminud tooted: rõivad, kotid, ehted

Peidunööbitehnika on Katre Arula autoritehnika, mis peidab endas mitmete kangakihtide vahele käsitsi õmmeldud nööpe ja vildidetaile, moodustades sõlemotiive ja pärlikeesid. Tehnika on inspireeritud Setu ehetest. Iga peidunööbitehnikaga kaunistatud toode on eriilmeline ja isikupärane, nende loomiseks on kulunud palju aega ja hoolt.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Kango Tekstiil OÜ, Vivika Sopp, Nataliya Sukhorukova

Telgedel käsitsi kootud kangast tooted, rõivad ja aksessuaarid

Kango Tekstiili tooted on mõeldud inimestele, kes hindavad põhjamaist disaini ja naturaalseid materjale. Kogu meie looming valmib ainueksemplaridena või piiratud kogustes.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Porcellisa OÜ, Liisel Leppik

Von Lauw käsimaalinguga portselannõude sari

Klassikaline kvaliteetne portselan on kaunistatud käsitsi maalingutega.
Porcellisa tooted on valmistatud hoolikalt valitud kvaliteetsest toormaterjalist.
Need on lauanõud igasse päeva. Nõusid saan nii tellida kui ka osta kohe saadaval olevaid tooteid.

Porcellisa disain valmib Eestis ja omab pantenti.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Lembe Maria Sihvre

Rahvuslikud tited

Lelusid meisterdada on elustiil –  seda ei saa teha paha tujuga ega vihutsi. Nii et ma olen siis heatujuga.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

MTÜ Piiri Peal

Kollektsioon Sinilnik

Kangaste sinetamisel ja trükkimisel on meie külas juba pikk ajalugu. 19. sajandil tegutses siin käsitöömeistrite – kangatrükkalite pere Prostatov. Peamiselt tehti sini-valgemustrilisi indigoga värvitud kangaid. Peipsi-äärsetes külades siniste kangaste meistreid nimetati sinilnikuteks.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Vildiveski OÜ

Tooteperekond KOE

FeltMilli kaubamärgi all valmivad kvaliteetsed ja omanäolised vildist tooted, kõik käsitööna.

Vildiateljee asub Kalamajas.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Villapai OÜ

Eesti maalamba- ja alpakavillast lastekudumid

Ettevõte on tegevuse lõpetanud.

 

Eesti maalamba- ja alpakavillast lastekudumid.

Villapai kudumid valmivad kõik põhiliselt käsitsi – vestid ja kleidid ringvarrastel ja sokid ning kindad viie vardaga kududes. Ainult kampsunite ja kombinesoonide puhul võtame toote hinna madalamaks hoidmise jaoks vahel abiks käsikudumismasinad, samal ajal võtavad meie kudujad kraede ja nööbiliistude tegemiseks ikkagi vardad välja.
Maalammas on kaitse alla võetud Eesti lambatõug. Eesti maalambal on säilinud pehme alusvill, mis imab enda sisse lanoliini ega lase seetõttu pealsikarval nii takuseks ja karedaks minna. Villa pehmust aitab säilitada ka õige töötlemine – aeglastel ketrusmasinatel “kammitakse” vill siidjaks, pehmeks ja ihusõbralikuks lõngaks.  Maalamba villa värvigamma on valgest kuni süsimustani, mille vahele jäävad pruunikad ja hallikad toonid.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Kagu Kudujad OÜ, Külli Jacobson

Rahvusmustrites kirikindad

Kagu Kudujad hoiavad au sees eesti traditsioonilist kindakudumiskunsti. Kagu Kudujate kindad on soojad ja pilkupüüdvad, neis on vägi sees. Kindad valmivad aeglaselt silmushaaval, hoole ja armastusega. Kõik meistrid on kirglikud kudujad ja see kiirgus jääb soojendama Sinu käsi.

Samuti korraldatakse käsitööreise nii Eestis kui ka välismaal.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Katré, Katre Arula

Kindakirjatehnikas ehk pikseltehnikas valmistatud tooted

Pikseltehnika on Katre Arula poolt välja mõeldud ning arendatud ainulaadne täpsust, hoolt ja aega nõudev käsitöötehnika, mis võimaldab luua omanäolisi tekstiilesemeid. Tooteperekonda kuuluvad mitmesugused rõivad, käekotid, seljakotid, helkurid, rihma, vööd jne. Pikseldades valminud tooteid kandes võite kindel olla, et kannate midagi väga erilist.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Kodukäsitöö OÜ

Kodukäsitöö OÜ

OÜ Kodukäsitöö loodi 1994. a.

Osaühistu „Kodukäsitöö“ tegutses aastast 1927 kuni Nõukogude perioodi alguseni. Viimane tegi koostööd Eesti Kodutööstuse Edendamise Keskseltsiga – koos valmistati rahvuslikku käsitööd ja korraldati näitusi.

Kodukäsitöö tegevusalad:

  • rahvusliku käsitöö müük
  • rahvarõivaste ja rahvuslike rõivaste valmistamine
  • meistrikodade, õpitubade ja näituste korraldamine

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Tõstamaa Käsitöökeskus, Anu Randmaa

Roositud kudumid

Roosimine on tehnika, kus kootakse põhivärviga parempidist pinda ning mustrilõng liigub sarnaselt tikkimisest tuntud eelpistega töö ette ja taha. Roosimistehnika kujunemiseks on tõuget andnud rootsi ja saksa vastavad eeskujud. Roosimistehnika  oli levinud peamiselt Edela-Eestis ja seda on kasutatud peamiselt nii kinnaste kui ka sukkade kaunistamisel, mis etendasid suurt osa pulmakommetes. Roositud kinnaste õitseaeg oli 19. sajandi teine pool. Tõstamaa kindad on valgel põhjal ja eriti rikkaliku kaunistusega. Uhkematel on kasutatud nii roosimist, narmaridu, kirjamist, keerukordi kui ka vikeldamist.

 

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Sirje Raudsepp FIE

Kadrioru karud

Kadrioru Karud on alguse saanud aastal 2008. Tõuke selleks andsid suurepärased naturaalsed villased kangad eelmisest sajandist. Karud propageerivad keskkonnasõbralikku taaskasutust.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Haapsalu Käsitööselts MTÜ

Traditsiooniline Haapsalu sall ja rätik

Haapsalu Käsitööseltsi lipulaevaks on Haapsalu sall ning selle ajalugu, traditsioonid, tehnoloogiad ja tootearendus. Lisaks tegelevad nad kõikide erinevate käsitöö alaliikidega. Tegevusaastatel on oma teemad.  Kõike õpitut püütakse teistele edasi anda õpetuste ja näituste abil.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Hestia MTÜ, Angelika Nöps

Niplispitsi tehnikas valmistatud rahvuslikud pitsid

Angelika kollektsiooni kuulub üle 100 Eesti rahvarõivaste kaunistamiseks kasutatud rekonstrueeritud niplispitsi. Pitsi valmistamise materjalideks on kasutatud linast ja metallniiti. Angelikal kaitses 2015 aastal TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias magistritööd teemal Metallniplispitside levik Eesti rahvarõivastel 18.-19. sajandil Eesti Rahva Muuseumi kogude põhjal, nende kasutamise otstarve ja pitside rekonstrueerimine. Angelika lemmikmaterjaliks on siiski jäänud linane niit. Vanade pitside rekonstrueerimine on vahel paras väljakutse, sest me ei suuda mõelda täpselt nii nagu mõtlesid vanad meistrid. Meie ajame praegu taga täiuslikkust, mis omakorda pärsib loovise arengut. Siiski pakuvad vanad pitsid tõelisi väljakutseid! Enamus pitse valmibki tellimusena, sahtlisse või kappi ma neid valmis ei tee. Kui vajad oma rahvarõivastele, näiteks tanule, käistele või põllele, pitsi, sisi võta julgesti ühendust!

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Ruut ja Triip OÜ, Riina Tomberg

Rahvuslike rõivaste sari "Varjud ja värvid"

Märki kandvaid tooteid hetkel ei valmistata.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Schenkenberg OÜ, Aivar Reidla

Muuseumiesemete koopiatena valmistatud hõbeehted

Ettevõte on tegevuse lõpetanud.

 

OÜ Schenkenberg on asutatud 2005. aastal eesmärgiga toota eestipäraseid hõbeehteid, koopiaid esemetest Eesti muuseumides ja erakollektsioonides, propageerides sellega Eesti endisaegset ehtekunsti ja ehtekultuuri, tutvustades seda eestlastele ja turistidele. Sellega püüame kehutada ka tolleaegset elustiili, tutvustada Eesti ajalugu ja arheoloogiat. Ehete koopiaid valmistame „kadunud vaha“ meetodil, mis on puhtakujuline käsitöö. Ülejäänud OÜ Schenkenberg ehted on mitmesuguste hõbesepa oskuste ning Eesti rahvakunsti traditsioonide kasutamise tulemusel loodud originaalehted.

Palun kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Ulve Kangro

Setu pitsi ainetel loodud rõivad ja aksessuaarid

Minu pitsitööd on näitusena rännanud paljudesse Euroopa riikidesse ja kaugemale. Eriline side on mul Jaapaniga, kus minu pikaajalise töö põhjal on välja antud värvilise seto pitsi raamat.
Tänaseks on mul kõrgema kategooria käsitöömeistri kutsetunnistus tekstiilialal.