24/08/2021
10:00 - 17:00
Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis on avatud HKK õpilastööde näitus, mis valminud käsitööliidu aastateema – mehed teevad käsitööd- raames.
Näituse kuraator Marju Heldema juhib tähelepanu, et näitust koostades valiti valdavalt meesõppurite käsitööd.
Haapsalu Kutsehariduskeskuses õpetatakse käsitööoskusi mitmel erialal – tisler, mööblirestauraator, pehme mööbli valmistaja, tekstiilkäsitöö, kangakudumine ja silmuskudumine.
-Tisleriõpilased on enamasti vanuses 16-21, enamus poisid, sekka ka mõni südikas tüdruk. Need on noored, kelle varasem käeline töökogemus sõltub suuresti põhikooli tööõpetuse õpetajast või kodust, kus vanemad-vanavanemad ise käsitööga tegelevad.
Õpingute käigus saavad selgeks jooniste tegemine ning lugemine, käsitsi- ning masinatega puidu töötlemine ning elementaar5sed polsterdamise oskused. Lõputöö tegemine, kus lisaks käelisele oskusele on vaja koostada ka kirjalik dokumentatsioon, on väärline lõpp õpingutele.
-Pehme mööbli valmistajaks ning mööblirestauraatoriks õpivad täiskasvanud, kel tihti mõni eriala ja elukogemus juba olemas. Õppijateks on nii mehed kui naised. Mõni õppija alustab nullist ning varasem kokkupuude valitud erialaga puudub täiesti. On vaid suur soov õppida. Mõni õppija tuleb eelneva oskustepagasiga ning õpetajatel käib peast läbi mõte: “Mida tal veel õppida on?”. Aga õppida on küll ja lõputööd räägivad enda eest.
-Tekstiilkäsitööd pole meie koolis veel meessoo esindajad õppinud, kuid kangakudumist õpib meil praegu juba teine mees. Seetõttu on näitusel väljas ka natuke meeste tehtud pehmemat käsitööd ehk kaltsuvaip.
Näitus on natuke eklektiline, kuid õppetöö nii erinevatel erialadel ei moodustagi sellist tervikut nagu ühe meistri või kollektsiooni käekiri.
FB kajastus SIIN