Agur Ints

Raamat “Mehed teevad käsitööd 2” on käsitööliidu aastateema sarjast teine raamat

Tutvustame teile mehi, kes on oma ala tõelised meistrid, aga nii nagu eelmises, ei ole ka selles raamatus peamine eesmärk näidata ainult parimatest parimaid, vaid just tutvustada meistreid endid ja nende tegemisi. Valik sai ka seekord tehtud meistritest, kes eelistavad endiselt rohkem otsest käelist oskust ja vähem nupule vajutamist või on omad oskused ja teadmised kasutatavast materjalist viinud tavapärasest hoopis teistsugusele tasandile.

Suur tänu kõigile!

Meelis Kihulane,

puukäsitööline, käsitöö meeste aasta idee autor ja eestvedaja

Tel +372 5385 7499

 

 

Lapsena olin pigem mitmete huvidega ja mingit ühte tugevat teemat välja ei kujunenud, nii arvan vähemalt ise, võib-olla lähedased arvavad teisiti.

Siiski oli üks mu lemmiktegevusi joonistamine. Mul isa harrastas hobi korras maalimist ja ka onu oli maalimises kõva käsi. Samuti oli suguvõsas palju pillimehi, nii et loomingulisus on kõvasti veres.

Puutööd proovisin esmalt põhikoolis ja midagi head see ei tõotanud, isegi haamrile varre tegemisel jäin jänni, tuli miski porgand välja. Vanemate initsiatiivil läksin Tallinna puidu restaureerimist õppima. Seal oli meistriks Rein Tedrekull, kes oli puiduvoolimises kibe käsi, ja eks ma temalt selle pisiku sain.

Inspiratsiooniks on  läbi aastate olnud üks Saksamaal Leipzigi muuseumi poolt välja antud puulõigete kogumik, kus oli ka veidi õpetust sees. See oli mulle piibli eest.

Puidulõige on olnud mulle põhitegevus ja sissetulekuallikas juba peaaegu 30 aastat. Eriti viljakas aeg on olnud alates 1998. aastast, kui tulin Tartusse ja hakkasin koostööd tegema arhitekt Aivar Roosaarega.

 

Puulõike kui sellise tuleviku pärast ei muretse, tegijaid on väga kirju seltskond. Eks ta aega ja harjutamist tahab ja eks siin üks reegel kehtib – mida rohkem teed, seda paremaks läheb. Ajaga paraneb puidu tunnetus ning kindlasti ka peitlite valik ja teritusoskus.

 

Fotod: Sandra Urvak