Kirivööpäev 2024

Jaanilaupäeval kutsutakse kõiki kirivööd kandma

 

 

Jaanilaupäeval, 23. juunil kutsutakse kõiki üle Eesti kandma kirivööd. Uue uhke juba teist aastat toimuva algatuse Kirivööpäeva on ellu kutsunud ettevõte Pärimusdisain ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit sooviga julgustada laiemalt kandma kirivööd ja ka teisi eesti rahvariiete
aksessuaare.

 

 

Kirivöö kandmise jaoks ei pea olema tingimata rahvariietes. Vöö võib siduda tänapäeval nii kleidile, teksadele, mantlile, kimonole… Kirivööd võib kanda päeval erinevatel sündmustel, miks mitte tööl ja võimalusel õhtul muidugi lõkke ääres, igaüks leiab oma viisi.

 

 

Selle aasta kirivööpäeva ettevalmistused algasid tasapisi juba märtsis, mil Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimus koos rahvusvaheliste esinejatega “Kirivöö inspiratsioonipäev”. Kui “#kirivööpäev Jaanilaupäeval kirivööga!” on asukohavaba sündmus, siis märtsis oli võimalus kirivöö huvilistel omavahel kokku saada, lugusid ja kogemusi jagada. Esinejad rääkisid kirivööst üldisemalt, kus riigis, mis piirkonnas milliseid vöösid tehakse ja kantakse.

 

 

Kristel Vihman, üks projekti eestvedajatest: “Eelmisel aastal alguse saanud algatus “#kirivööpäev Jaanilaupäeval kirivööga!” Leidis väga palju positiivset tagasisidet ja julgustas meid üleskutsega jätkama ka sel aastal. Endiselt on meie eesmärgiks saada kappidest välja võimalikult palju kandmise hetke ootavaid kirivöösid. Veel jõuab ka endale kirivöö osta või lasta kinkida. Ilus uus komme võiks olla ka see, et kinkida koolilõpetajale kirivöö ja miks ka mitte edaspidi sõbrale sünnipäevaks. Ajalooliselt on kirivöö olnud pigem naiste riietusse kuuluv, kuid kandes seda detailina kaasaegse riietuse juures, võiksime siiski ka meestel lubada kirivööd rohkem kanda. Setumaal tegelikult ongi kirivööd kandnud ka mehed, nii et ka traditsiooniliselt pole selles midagi eriskummalist. Seega kutsun üles nii mehi kui naisi kirivööd kandma.”

Ettevõtmise haripunkt on 23. juunil, jaanilaupäeval. Ka sel päeval oodatakse kõiki kirivööd kandma ja päeva jooksul pildistama end kirivööga ning postitama pilte sotsiaalmeediasse kirivöö sündmuse alla või enda lehele.
Lisada palume kindlasti  #kirivööpäev2024 ja #Jaanilaupäevalkirivööga

Nii saame hinnata osalejate arvu. Oleme rõõmsad, kui märgitakse ka oma geograafiline asukoht. Nii saab näha, kui kaugele sündmuse info on jõudnud ning paljud inimesed kirivööpäeval üleskutsest osa võtavad.

Organisatsioonid saavad enda piirkonna jaoks plakati laadida alla SIIT.

 

Lisaks leiab Pärimusdisaini ja kirivöö sündmuse FB lehelt jooksvalt infot ja võimalusi kirivöö teemaga tutvumiseks, kirivöö ostmiseks, kandmiseks jne.

 

Fotod (Pärimusdisain):
https://drive.google.com/drive/folders/1tVGGx2xhNC2LPbO83xwC1YtNNEX21iUQ?usp=drive_link

 


Ootame kõiki #kirivööpäev2024 osalema, kutsu ka sõpru.

Palume erinevates kanalites antud infot ka levitada. Jagatud linkide alt leiate pilte, meie FB sündmuse ning on võimalus ka plakat ise alla laadida, printida ning välja panna.

 

Lisainfo:

Kristel Vihman, parimusdisain@gmail.com, 53407776