Näitused 2025

07.01 – 27.01  KOHALIK TULNUKAS. India Maria Emilia Kiisler. Noor käsitöömeister 2023

Ta on keegi väga kaugelt või väga lähedalt. Kuidagi tuttav, samas võhivõõras. Ta tundub nii ebamaiselt kodumaine. Ta on kohalik tulnukas, kes kannab meie Maa värve ja sümboleid, kuid kelle vorm on võõras. Ta ei kuulu küll kuhugi, kuid ta on alati meie seas olnud. Ta on natuke kohalik ja natuke tulnukas.
Paljud inimesed tunnevad, et nad on korraga osa millestki suuremast ning täiesti kõrvale jäetud. Justkui aktsepteeritud, aga mitte täielikult. Olgu nad teiselt maalt, teisest rahvusest, teisest soolisest või seksuaalsest orientatsioonist, riigi lõunapoolt, kui kõik teised on põhjast või lihtsalt natuke jaburad ja imelikud. KOHALIK TULNUKAS tähistab neid natuke teistsuguseid, kes teavad kõiki teid ja käänakuid, kuid kohe üldse ei tundu kohalikud.
Näitusel “KOHALIK TULNUKAS” eksponeerib India Kiisler oma silmuskootud rõivakollektsiooni. KOHALIK TULNUKAS on ehtsast eesti villast ja inspireeritud arhailisest Mulgi tikandist ning Muhu rõõmsatest, elavatest värvidest. See on sümbioos kahest polaarsest Eesti piirkonnast, mis sümboliseerib kolimisjärgset absurdset kuuluvustunnet uues piirkonnas. Lisaks etnograafilistele meenutustele on KOHALIK TULNUKAS retrohõnguga, kooslus kosmoseajastu buumist ning eesti etnograafiast.

Rõivakollektsioon KOHALIK TULNUKAS esines esimest korda 2024.aasta Eesti Moefestivali Mood-Performance-Tants moeetendusel Tartus ja Eesti Kunstiakadeemia ERKI moetendusel Tallinnas.

 

28.01 – 17.02   Noored teevad käsitööd

Näitusel toome esile käsitööd tegevaid noori, kellel on jagada eriline lugu – on nad siis juba käsitöö sees kasvanud või on neid tugevalt puudutanud kogemus koolis käsitöötundides. Aga nende kõikide ühendav teema on armastus käsitöö tegemise vastu. Nende kogemuslood ja käsitöö on vajalik eeskujuks teistele noortele.

 

18.02 – 10.03   Neli põlvkonda

Näitus on ühe perekonna käsitööd tegevast naisliinist ja selle edukast jätkumisest. Need neli naisterahvast jäävad vanusesse 12-96 aastat, nad on omavahel pere ja teevad rõõmuga kõik käsitööd. Kui käeline tegevus on täna pigem järjepidevust kaotav ja noorte seas hoopiski vähenev oskus, siis tuleb eriti tuua esile selliseid näiteid, kus oskus ja pärand on liikunud edasi põlvest põlve, koos juttude ja emotsioonidega edasi antud. Nõnda on meie peres säilinud ka mitmeid esemeid, mis on tehtud neil aegadel, kui elasid meie liini eelnevad naised ja käsitöötegijad, kellega me täna enam vestelda ei saa. Toome välja näitusel osalevate naiste esemeid ja jutte.

 

11.03 – 31.03  SÕÕR. Etnowerk

Etnowerk on Eestis loodud käsitöökudumite kaubamärk. Etnowerki rõivaloojad Liina Laaneoja ja Annika Vaalma saavad inspratsiooni rahvarõivastel kasutatud mustritest ja stiliseerituna on tulemuseks moodsed rõivad kaasaegsele naisele ja mehele. Etnowerki kudumid sobivad kanda nii tavarõivastena, kui ka kombinatsioonis rahvarõivaelementidega ning sobivad niihästi moelavale, kui tänavapilti.
Etnowerki kudumid valmivad käsitööna ning igaüks neist on isikupärane ja kordumatu.Etnowerki kudumid saavad oma alguse muuseumist, sealt tekib idee, seejärel muundavad Liina ja Annika selle idee kaasaegseks rõivaks, mis on ilus ja väga vastupidav ning teenib oma kandjat pikki aastaid. Pärast seda leiavad need esemed ehk samuti tee muuseumi ning ring saab täis. Etnowerki kudumid liiguvad ka käest kätte, emalt tütrele ja isalt pojale, mis näitab seda, kui väärtuslikuks kudumite kandjaid neid peavad.

Näitusel SÕÕR näitavad nad oma kümne tegutsemisaasta parimaid mudeleid, mida illustreerivad suureformaadilised raamitud moefotod.
Kuna 2025 on ka laulu- ja tantsupeo aasta, loodavad Etnowerki rõivaloojad, et pakuvad oma näitusega külastajatele elamuse ja emotsiooni, millega suvisele peole vastu minna. Emotsiooni, mis seob neid oma esivanematega, nende loovuse, armastuse ja tugevusega. Väliskülalistele aga pakume võimaluse tunnetada maailma ühtsust, kuna mustrite ja värvide keel on rahvusvaheline ning paljudes kultuurides on kasutusel sarnased sümbolid. Nii on neil võimalik ka ehk meie kultuuri keskel ennast kodusena tunda. Näitus aitab kogeda seda, et oleme kõiksuses koos ning teha mõttelise sõõri ümber maakera.

 

01.04 – 21.04    Märk OMA. Kogemusnäitus 7 meelt

 

22.04 – 12.05    Mari Pukk. Käsitööettevõtja 2024

 

13.05 – 02.06    Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool

 

03.06 – 30.06    Kodukäsitöö

 

01.07 – 21.07    Mütoloogiline Soome. Routa design

 

22.07 – 11.08    Aita Rõemus. Siidimaal

 

12.08 – 01.09    Pitsid. Merli Taukar

 

02.09 – 22.09    Aet Reha, Katarina Naarits

 

23.09 – 13.10  Kangakudumise infopäeva näitus

 

14.10 – 03.11    eesti-keha-kate 3, konkursitööde näitus

 

04.11 – 24.11    Aiboland rahvarõivanäitus

 

25.11 – 15.12    Lembe Maria Sihvre

 

16.12 – 05.01.2026     Katre Arula