Rahvarõivaste tuulutamine

2023. aastal toimus rahvarõivaste tuulutamine Tallinnas Tornide väljakul 4. juunil. Täpsema info leiad siit.

2022. aastal toimus rahvarõivaste tuulutamine Tallinnas. Täpsema info leiad SIIT.

2021. aastal toimus rahvarõivaste tuulutamine Tallinnas Tornide väljakul 14. augustil.

Üleskutsena hõigati välja, et tule tuuluta oma pärandvara nii päriselt Tornide väljakul kui ka virtuaalselt. Eesmärk oli saada ülevaade, milliseid väärt esemeid kodudes erakogudes leidub ning tõsta väärikate esemeid esile. Meelde jääb 2021 aasta tuulutamine selle poolest, et kohapeale tulles tuli esitada vaktsineerimist tõendav pass, et sisealal saaks liikuda ilma näomaskita. Laval esitleti valminud rahvarõivakomplekte, esitlejateks ikka valmistajad ise. Toodi esile käsitöötehnikaid, mida peab oskama, et komplekt valmis saaks. Nagu ikka, nii ka seekord oli võimalus rahvarõivais ehituna jäädvustada end päevapiltniku juures. Võimalus oli ka nõu küsida oma rahvarõivakomplekti kohta.

Postitades pärandvara sotsiaalmeedias, lisati juurde   #tuulutamine2021, võimalusel kirjutati ka lugu esemete juurde.

 

2020. aastal toimus rahvarõivaste tuulutamine virtuaalselt üle Eesti 07. juunil.

Üleskutse “Tuulutame ikka, lööme end lille!” , rahvarõivaste tuulutajaid kutsuti üles valmistama ja saatma  pilte ning videotervitusi rahvarõivastest. Postitused ja tervitusvideod on järelvaadatavad FB lehel Rahvarõivaste tuulutamine ürituse alt, paluti lisada tuulutamise postitusele  # tuulutamine. Käsitööliidu kodulehel asus link “Võta meiega ühendust” , mis viis tuulutamise päeval lehele, kust leida nõuandekodade kontaktid, kellele oma küsimused saata. Sündmus oli meeleolukas ning virtuaalne väljakutse õnnestus hästi.

 

2019. aastal toimus rahvarõivaste tuulutamine Tallinnas Tornide väljakul 02. juunil.

Juba viiendat korda kutsusime kõiki rahvarõivahuvilisi meeleolukale piknikule. Oodatud olid nii rahvarõivakandjad kui -huvilised. Kohaletulnuil oli võimalik tutvustada oma rahvarõivaid või rääkida nende saamislugu.

Kohal oli päevapiltnik, et kogu ilu üles võtta. Meistrid jagasid nõu rõivaste valmistamise ja hooldamise kohta, eksperdilt sai küsida hinnangut oma rõivakomplektile, õpetusi ja soovitusi kandmise kohta.

 

2018. aastal toimus tuulutamine Tallinnas Tornide väljakul 1. juunil.

Toimus ka UUS ettevõtmine: Rahvarõivakirbukas

Võimalus osta-vahetada-müüa kõike rahvarõivaga seonduvat materjalidest ja töövahenditest kuni täiskomplektideni. Kauplemine oma müügitekilt ilma platsimaksuta.

 

2017. aastal toimus tuulutamine juba kolmandat korda. Rahvarõivasõbrad kogunesid augustikuu viimasel pühapäeval Kadrioru parki Roosimäele rahvarõivaid tuulutama. Rõõm on tõdeda, et ettevõtmine muutub aasta-aastalt populaarsemaks: sel aastal oli kohal juba nii palju rahvast, et toolidki, millel jalga puhata, said otsa. Rahvarõivaid tuli igast Eesti otsast! Ja üha enam tunnevad ürituse vastu huvi ka Eestimaal elavad muud rahvused – sel korral tulid külla ukrainlased, kes meid ka oma lauluga rõõmustasid. Meeleolu lõid Leesikate folkloorirühma pillimehed, lauljad ja tantsijad, kes kandsid samuti erinevaid rahvarõivaid ja neid ka lahkesti tutvustasid. Suur tänu Reet Piirile, kes tegi osavõtjate rahvarõivaist ülevaate ja juhtis tähelepanu erilistele detailidele, mis iseloomustavad eri paikkondi. Ja Taevataat õnnistas meid seekord ilusa ilmaga! Aitäh! Järgmisel aastal jälle!

 

 

2016. aastal toimus tuulutamine Tallinnas 28.08.

 

30. augustil 2015. oli esimene rahvarõivaste tuulutamise päev Kadrioru pargis.

Soovime, et eestlastel oleks rohkem võimalusi kanda oma rahvarõivaid, sest järjest enam on neid, kes on ise valmistanud või tellinud meistritelt endale ja perele rahvarõivad.

 

Soomes tähistatakse augusti algul Kaleva naiste eestvedamisel juba palju aastaid rahvarõivaste sünnipäeva tuulutamispiknikuga.

 

Ürituse vormiks on piknik seepärast, et paljud rahvarõivaste omanikud ei ole lauljad ega tantsijad, nad esitlevadki oma rõivaid. Piknik annab võimaluse kokku tulla, mõnusalt juttu puhuda, tantsida ja laulda, kauneid rahvarõivaid uudistada ja enda rõivaid teistele esitleda.

Ürituse sõnum on, et rahvarõivad ei ole pelgalt esinemisrõivad vaid kaunis ja mitmekülgne pärandvara mis kannab edasi meie rahvuslikku kultuuri, traditsioone ja oskusi.

Rahvarõivavaramu sisaldab esemeid, mida sobib kanda nii pidu- kui ka argipäevadel. Samuti võib rahvarõiva esemeid üksikutena kanda ja kombineerida tänapäevase rõivastusega.

Piknikust oli osa võtma tulnud umbes 300 inimest. Muusikat ja tantsu pakkus folklooriansambel Leesikad. Avatud oli nõuandekoda, soovijatel oli võimalus end päevapiltniku juures jäädvustada. Etnograafidelt sai küsida hinnangut oma rõivakomplektile ning kõike muud rahvarõivatraditsiooniga seonduvat. Kadrioru park oli kaunis ja rahvast saalis siia-sinna. Oli eestlasi ja väliskülalisi, nooremaid ja vanemaid. Nii neid, kes tulid tuulutamisele kindla plaaniga kui ka juhuslikke möödujaid. Rahvarõivais inimeste sagimist märgates paljud peatusid ja uurisid mis toimuma hakkab. Kui meie eesmärgiks on kutsuda inimesi üles rohkem rahvarõivaid märkama ja kandma, siis on Kadrioru park on tuulutamiseks just õige paik.

 

Oleme väga rõõmsad, et rahvarõivaste tuulutamise idee on omaks võetud ka mitmed teises paikkonnas üle Eesti – näiteks Valgamaa, Lihula jne.