Toomas Mägi

Raamat “Mehed teevad käsitööd 2” on käsitööliidu aastateema sarjast teine raamat

Tutvustame teile mehi, kes on oma ala tõelised meistrid, aga nii nagu eelmises, ei ole ka selles raamatus peamine eesmärk näidata ainult parimatest parimaid, vaid just tutvustada meistreid endid ja nende tegemisi. Valik sai ka seekord tehtud meistritest, kes eelistavad endiselt rohkem otsest käelist oskust ja vähem nupule vajutamist või on omad oskused ja teadmised kasutatavast materjalist viinud tavapärasest hoopis teistsugusele tasandile.

Suur tänu kõigile!

Meelis Kihulane,

puukäsitööline, käsitöö meeste aasta idee autor ja eestvedaja

Tel +372 5385 7499

edeveremiit@gmail.com

 

 

Päris poisikesena unistasin saada teerullijuhiks, aga see läks pikapeale üle. Koolipõlves paelusid mind looduslike protsesside tegelikud tagamaad, see viis mind hiljem ka Tartu Ülikooli keemiteaduskonda, mille lõpetasin 1988. aastal. Pärast ülikooli töötasin 20 aastat Ajaloo Instituudis (sh Muinastehnoloogia ja Geoarheoloogia laboris).

Seal hakkasid mind köitma küsimused – kuidas erinevatest materjalidest asju tegelikult tehti. Alustasin klaasist. Koos arheoloog Jüri Peetsuga järgnesid rauasulatuse katsetused. Edasi tekkis huvi, kuidas võis värviliste metallide töötlemine toimuda 1000 aastat tagasi. Kuna sellekohast kirjandust oli vähe (ka internetti veel polnud), siis ainuke võimalus oli asja uurida vanadelt tegijatelt ning teadmisi koguda eksperimentide ja katsetuste kaudu. Mind on aidanud metallivalu tehnoloogiast aru saama inimesed, kes on olnud valmis leidma vastuseid küsimustele “miks?”, eelkõige Harvi Varkki ja Meelis Säre.

 

Tänaseks on 25 aastat tagasi alanud hobist ja uudishimust kujunenud justkui elulaad, mis on muutunud ka oluliseks sissetulekuallikaks. Lisaks muinasaegsetest ehetest koopiate tegemisele on lisandunud mitmesuguste metallist tarbeesemete ja aksessuaaride valmistamine, näiteks restauraatorite jaoks.

Usun, et meeste käsitööoskus jääb püsima – mul on rõõm tunda isiklikult mitmeid noori mehi, kes on teinud pika sammu käsitöö poole.

 

 

Fotod: Sandra Urvak