Helmekeede valmistamine

18/05/2019

12:00 - 14:15

Töötuba toimub Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit Allikamaja koolituskeskuse AVATUD USTE raames.

Koht: Allikamaja Koolituskeskus, Lühike jalg 6a Tallinn

Aeg: 18. mai 2019 kell 12.00 – 14.15

Hind: 19 €, lisanduvad materjalid (15-22€)

Koolitaja: Anu Randmaa

 

Helmekeed kuulusid Eesti naise piduliku kostüümi juurde, kuid ei puudunud ka argipäeval. Naised kandsid helmeid päeval ja ööl, helmekeed jäid kandjale kaasa ka surmajärgsesse ellu. Rahvas uskus helmeste tervendavasse mõjusse, erilist mõjujõudu usuti olevat mustadel kruvilistel helmestel. Rahvatraditsioon räägib, et kui helmed kaelas, polnud ka kurjal jõudu. Vana tava kohaselt kinkisid ristivanemad pisitütrele helmeid. Ajapikku koguti helmeid juurde ning neid sai ümber kaela terve rea.

 

Kaelakeesid võis koostada sarnastest helmestest. Tihti aga lükiti üksteise kõrvale erineva kuju ja värviga, erinevatest materjalidest helmeid. Üksikuid helmeid lükiti linase niidi peale. Helmed tavaliselt kukla taha ei ulatunud, sinna jäi paljas pael või riideribast järk, millega helmerida (read) kokku sõlmiti. 19. Sajandil oli ehete kandmises üldiselt selline kord, et helmekeed pandi kas ühe või mitme reana tihedalt ümber kaela – kurguhelmed.

 

Kursuse käigus valitakse välja endale sobiva kuju ja värviga klaaspärlid ning valmistatakse helmekee.

Kursuse hind sisaldab töövahendeid. Materjali kulu selgub kee pärlite raskusest. Täiskasvanu kee keskmine hind 15 €. Suurte pärlitega kee hind võib olla ka orienteeruvalt 22€.