Kodalukkude ülevaatenäitus LUKKsus

10/02/2021

00:00 - 00:00

Eesti Rahva Muuseum ja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit esitlevad Tallinnas näitust “LUKKsus”, mida Emajõelinnas külastas üle 10 000 inimese. Näitus on varem olnud edukas just põhjusel, et kodalukkude avastamine ja taastulemine on üks põnevamaid innovatsioone meie etnograafilises pärandis.

 

Kodalukkude ülevaatenäitus “LUKKsus” on avatud Disaini- ja Arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6) Tallinnas

10. veebruarist kuni 27. veebruarini 2021.

Näitus on vaatamiseks esmaspäevast laupäevani kell 12–18.

 

AVAMINE 9. veebruaril algusega 13.00 – 15.00 (osalejate arv piiratud). Kutsetega avamine 16.00-18.00

 

 

Isetehtud puitlukkude laiem kasutus hääbus seoses taluelu järskude muutustega. Kodalukud on raskusjõu toimel töötavad puidust lukusüsteemid, mida on üle maailma kasutatud ligikaudu 2300 aastat.

Kodalukkude kasutamise juured Eesti alal ulatuvad tõenäoliselt viikingiaega, seega on nendel lukkudel  seljataga umbes 1000 aastat ajalugu.

Foto: Arp Karm

Tallinnasse jõudval näitusel eksponeeritakse vanu kodalukke  põhiliselt ERMi,  Lübecki ja Eesti Ajaloomuuseumi  kogudest,  filme välitöödelt, üksikeksemplare erakogudest.  Museaalid paiknevad spetsiaalselt näituse jaoks disainitud pööratavates stendides, et külastaja saaks vaadelda kodalukke erinevatest rakurssidest ja nautida patineeritud puidu võlu. Kokku on näitusel vaatamiseks 18 museaali.

Kodalukkude näituse kuraator Heidi Solo

on praeguseks kodalukke uurinud ligi seitse aastat ning toonud näitusesaali külastajale proovimiseks erinevaid kodalukkude lahendusi, mis on olnud kasutusel erinevates piirkondades, aga ka autori fantaasiaid. Spetsiaalselt näitusele käsitööna valmistatud lukke on külastajal hea võimalus proovida sulgeda ja avada ning osa saada vanaaja inimeste insenerlikust mõtlemisest ning ajastupõhistest turvaelementidest. Inimesed on unustanud, et võtit ei pea lukuaugus ilmtingimata pöörama vaid võib ka tõsta. Vahva on näha inimeste suurt rõõmu, kui kodalukk ikkagi avaneb. Kokku on näitusel proovimiseks 12 erinevat kodalukku. Näitust täiendavad Taavi Joonase valmistatud mustlaslukud ning Heidi Solo disainitud miniatuursed kodalukud.

 

Vaata ERR Terevisiooni SIIN

 

Info: Tuhala Ajaloo- ja Kunstikamber OÜ, Heidi Solo, 5295 366, ajalookamber@tuhala.ee

Lisainfo:

Kristjan Raba

ERMi näituste juht

Telefon 551 0262