KUTSE Fenno-Ugria hõimuklubisse „Revolutsioon ja vabadussõda kui ungarlaste panteon“

18/03/2020

17:00 - 17:00

Aeg: Kolmapäeval, 18. märtsil 2020 kell 17

Koht: Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6)

Kolmapäeval, 18. märtsil kell 17 võtab ajaloolane Urmas Bereczki Eesti Keele Instituudi ruumes (Roosikrantsi 5, Tallinn) vaatluse alla 1848. ja 1849. aasta Ungari revolutsiooni käigus esile kerkinud poeedid, riigimehed, kindralid ja lihtsõdurid. Juttu tuleb suurtest võitudest ja kaotustest ning inimeste dramaatilisest saatusest. See revolutsioon tähendab ungarlastele sama, mida vanakreeklastele „Ilias“ ja „Odüsseia“ kokku.

Selle tõestisündinud epopöa kangelased (Sándor Petőfi jt) moodustavad omapärase Ungari heeroste panteoni. Nagu Kreeka jumalused ei jäta nad oma heitlusi ka Olümpose kõrgustes, vaid intrigeerivad endiselt ajaloolaste ja kirjanike vahendusel, inspireerides sellega ka meid, surelikke inimesi.

Urmas Bereczki on ajaloolane, filoloog, diplomaat ja keraamik. Ta on õppinud Budapesti ülikoolis ajalugu ja keeli ning Soomes, Ungaris, Rootsis ja Itaalias keraamikat. Ta on tõlkinud eesti kirjandust ungari keelde, avaldanud ajaloo- ja kirjandusalast publitsistikat ning töötanud Ungari suursaatkonnas Helsingis. Oma keraamikat on ta eksponeerinud isikunäitustel Soomes, Eestis, Ungaris ja Lätis. Ta on olnud ka Eestis ungari kultuuri vahendava Tallinnas asuva Ungari Instituudi direktor.

Sándor Petőfi (1. jaanuar 1823, Kiskőrös – 31. juuli 1849) on ungari rahvuspoeet ja 1848. aasta revolutsiooni kangelane. Petőfi nimi on ungari keelealal „luuletaja“ sünonüüm tänapäevani. Viiekümnesse keelde tõlgitud luuletustega on ta suursaadik ka maailmakirjanduses.

Klubiõhtuid, kus astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuri ja keelega seotud inimesed, on Fenno-Ugria korraldanud koostöös Eesti Keele Instituudiga 2001. aastast peale.

Kõik huvilised on oodatud!

Osavõtt prii. Annetused on teretulnud!

 

 

Sündmuse plakati saab alla laadida

 

siin <https://drive.google.com/file/d/1cE7AljsdnSOZMPkTgKnWLMEehIL1W1wD/view?u…> .

Vaadake asukohakaarti siin <https://goo.gl/maps/rfcFgyHp3zWKdYdt6> .

Jälgige ja jagage sündmust ühismeedias siin <https://www.facebook.com/events/2770601533058352/> .

Fotol ungari rahvuspoeet ja 1848. aasta revolutsiooni kangelane Sándor Petőfi.

 

 

 

 

Korraldajad

MTÜ Fenno-Ugria Asutus fennougria.ee

Eesti Keele Instituut www.eki.ee

Toetajad

Tallinna Kultuuriamet

Eesti Kultuurkapital

HTM hõimurahvaste programm

Täname: Ungari Instituut, Reval Café