11/02/2017
Luutöötlemise ja nõemtehnika kursused toimuvad 11.veebruaril ja 25.veebriarul.
Mõlema koolituse hind on kokku 75 €.
Luutöötlemise kursus
11.veebruar kell 11.00 – 17.00, Estonia pst 5a
Juhendaja Monika Hint on uurinud luutöötlemistehnoloogiat magistriõpingutel TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Pärandtehnoloogia magistriõppes. Magistritööst “Luust esemed: toormaterjal, töötlemistehnoloogiad ja tootearendus” arenes ettevõte Koordikamber, k
us valmistatakse luust ja nahast esemeid ning eksperimenteeritakse tehnoloogiate ning materjalidega. Luust esemete valmistamine on üks viis toota looduse poolt antud materjalist, väärtuslikke ja vastupidavaid esemeid. See on viis austada esivanemaid, nende säästlikku
elu- ja mõtteviisi.
Luutöötlemise kursusel on võimalik valmistada luust nõeltehnika nõel ja seeläbi tundma õppida luumaterjali erinevaid töötlemise viise ja -võimalikkust.
Töövahenditeks erinevad viilid, puurid, kullasepasaag ja liivapaber.
Materjaliks on põdra sääreluu, mis on eeltöödeldud (st puhastatud, keedetud ja desinfitseeritud).
Infot tööde kohta:
kondikamber.blogspot.com
www.facebook.com/koordikamber
Nõeltehnika
25.veebruar kell 10.00 – 16.00, Koolituskeskus (Lühike jalg 6a)
Nõeltehnika on üks vanemaid tekstiiltehnikaid, mille varast kasutamist tõestavad arheoloogilistest kaevamistest leitud nõelad. Nõelu on valmistatud luust, puust, sarvest, rauast ja isegi hõbedast. Nõeltehnikas kasutatavad nõelad on õmblusnõeltest märgatavalt suuremad. Eestis matustest leitud nõeltehnikafragmendid on tehtud enamasti korrutamata jämedamast villasest lõngast. Kindajäänused on tugevate vanutamisjälgedega. Nõelkinnaste etnograafiline nimetus – vildid, viltkindad – viitab samuti nende tugevale vanutusele. Eesti Rahva Muuseumi kogudes on kümmekond nõelkinnast, mis enamjaolt pärinevad 18. saj. keskelt ja 19. saj. algusest.
Kursuse eesmärk: omandada nõeltehnika algteadmised ja erinevad töövõtted, alustada randmekatete tegemist.
Kursuse sisu:
Nõeltehnikas alustamise erinevad viisid
Nõeltehnikas erinevate pindade moodustamine
Nõeltehnikas kasvatamine ja kahandamine
Nõelutehnikas randmekatete alustamine
Töövahendid: Nõel (luust), jämedam (2x või 3x-ne), heledat tooni villane lõng.
Astri Kaljus lõpetas TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala 2008. aastal. Alustas samas õpinguid pärandtehnoloogia magistriõppes 2014. aastal ning on juhendanud kursuseid, mis on seotud vanemate tekstiiltehnikatega TÜ VKA-s, Viljandimaa Rahvakunstiühingus ja ERKL-is. Ta õpetab kangakudumist rahvusliku tekstiili erialal kultuuriakadeemias ja on MTÜ Lossi Gild liige.