Prügikastist päästetud..

11/09/2019

10:00 - 17:00

Peagi Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis uus näitus,

11.09. – 30.09 

Virumaa Kunsti ja Käsitöö Seltsi näitus tähistamaks 20. tegevusaastat.  

Avamine 10.09 kell 17.00

Galerii avatud E-L 10.00 – 18.00, P 10.00 – 17.00

Pikk tn 22 Tallinn

Sissepääs prii.

 

Seekord päästame prügikastist tootmises tekkinud jääke. Taaskasutus on moes, kuid hoopis vähem räägitakse nii väike- kui suurtootmise käigus tekkinud ribadest, kildudest, tükkidest, …. – mis enamjaolt leiavad tee prügikasti.

  • Töörõivaid tootva firma prügikastist leitud tootmisest maha läinud ranged kontorikostüümid ja teenindajate igavavõitu kehakatted koos nööpide, lukkude, trukkide ja niitidega hakkavad oma uut ja värvilist elu elama hoopis vabamas vormis.
  • Savi on ainulaadne materjal – järelejäänud ja kasutamata tükke on võimalik üha uuesti samasuguse algmaterjalina kasutada. Potikedra ümber asetsevast jääkidekastist on saanud sellest hoolimata põhiline inspiratsiooniallikas. Vabalooming treitud keraamika imeliselt ilusatest puhastusjääkidest on tihti olulisem esmastest tarbevormidest.
  • Masinkudumisest ja õmblustöödest järele jäänud detailid leiavad tihtipeale tee otse prügikasti. Lahenduse otsimise protsess on olnud inspireeriv, innustav ja kaasahaarav, samas ka hingele naudingut pakkuv tegevus, mille käigus on päästetud tükkidest valminud uued „taiesed“.
  • Tootmisjääkidest ning kasutatud kudumitest lapivammused ja lillemantlid on valminud erinevates käsitöötehnikates. Tikandid ja kaunistused on välja kasvanud Paistu mustritest ja Eestimaa loodusest.
  • Kummaline küll, aga ka rahvarõivaste valmistamisel tekivad jäägid, mida hing ei tihka prügikasti visata – tükike siit, riba sealt, raasukepitsi, karda, paela või linti.Esivanemate kombe kohaselt tuleb iga järelejäänud jupp või riba uuele elule aidata.

 

Kuraator Kersti Loite, kujundaja Jule Käen-Torm.