Saaremaa kindapärasid tutvustav näitus KIRJATUD TEEKOND LÄBI SAAREMAA

27/10/2020

17:00 - 17:00

Pressiteade

Saaremaa Kunstistuudio

Teisipäeval, 27.oktoobril kell 17.00 avame Saaremaa kindapärasid tutvustava näituse KIRJATUD TEEKOND LÄBI SAAREMAA.

Näitusel on valik kindapärasid üheteistkümnest Saaremaa kihelkonnast. 19.sajandil kudusid Saaremaal naised ja ka mõned mehed väikese kirjaga kindaid, mida ehtisid eriilmelised ja kihelkonniti erinevad kindapärad. Kõik 58 kindapära on IMBI PADAR kudunud muuseumites (ERM, Helsingi Muuseum, Peterburi Etnograafiamuuseum) olevate kinnaste eeskujul.

IMBI PADAR: Ma ei ole sünnilt saarlane, aga Saaremaa on minu koduks juba 35 aastat. Igapäevatöös tegelen numbritega, olen mikroettevõtja ja osutan raamatupidamise teenust. Minu lemmikhobiks on Saaremaa etnograafiliste esemete põlissaarlaste moodi kuduma õppimine. Aastaid tagasi räägiti, et Saaremaal olla kunagi kantud väga erilisi kindaid, aga millised need kindad olid, ei teadnud täpselt keegi. Esimest korda puutusin kokku Saaremaa etnograafiliste kinnastega kümmekond aastat tagasi Riina Tombergi koolitusel. Kindaid uurides ilmnes, et kindapärade järgi saab eristada Saaremaa erinevaid piirkondi ja kihelkondi. Ajapikku tekkis soov näha Saaremaa kirju kihelkonniti korraga ja püüd mõista, miks ja kuidas just selliseid mustreid loodi? Kuna Saaremaal puudub võimalus kompaktselt näha erinevate piirkondade kindaid esemelisel kujul, siis tekkiski mõte rohkem panustada Saaremaa pärimuskultuuri ja anda oma isiklik panus, mis aitaks suuremale publikule tutvustada maakonna eriilmelisi kindapärasid ja edendada Saaremaa etnograafilist kudumistraditsiooni. Näituse tööd on minu 10 aastase hobitegevuse kokkuvõte.

Näituse avamisele järgneb tekstiilikunstnik ja tekstiiliajaloolase ERIKA PEDAKU loeng – Sümbolid ja ornamendid tekstiilidel.

Ürgalguslikud ja üldlevinud sümbolmärgid võivad eri kultuurides eri hõimudel ja isegi hõimupiirides olla erinevad. Nii mõnigi märk võib aja jooksul kaotada oma tähendussisu või jääda sümboliks ainult kitsale pühendatute ringile.  Ornament nagu iga teine kunstiliik peegeldab meid ümbritsevat meelelistes kujundites. See on jutustus oma nägemusest, mis antakse edasi vormi, joone ja värvi abil. Iga rahvas teeb seda nii nagu ta oskab, näeb ja vajab vastavalt kultuurile/stiilile.

Näitus jääb avatuks 27. novembrini 2020.

Saaremaa Kunstistuudio Galerii on avatud E-R 11-18 ja L 10–15

Info: tel:  45 33748, 5116740 Saaremaa Kunstistuudio
Lossi 5, Kuressaare
info@kunstistuudio.ee
www.kunstistuudio.ee