Suur Parandamise Päev

14/10/2023

12:00 - 17:00

 

 

14. oktoobril kella 12–17 toimub Tallinna vanalinnas Hopneri majas Suur Parandamise Päev.

 

 

Selle ettevõtmisega juhime tähelepanu säästliku kasutamise ja kestliku tarbimise põhimõtetele. Praktilistes töötubades ja loengutes annavad kogenud meistrid näpunäiteid esemete parandamiseks ja eluea pikendamiseks ning õpetavad, kuidas armsaid esemeid hoida.

 

Suur Parandamise Päev on Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ja Hopneri maja ühine ettevõtmine.

 

Suure Parandamise Päeva ajal saab iga huviline kaasa võtta ma katkised ja kalliks saanud rõivad ning tulla meistrilt nõu küsima. Kuulata saab spetsialiste, kes oma igapäevatöös tegelevad asjade hooldamise ja parandamisega. Õpetatakse parandama nii lopsakal ja silmaga nähtaval kui ka nähtamatul moel. Iga parandatud ese kannab lihtsat ja olulist keskkonnasäästlikku sõnumit.

Loomulikult ei puudu ürituselt ka leiuturg, kus saab osta ja müüa oma vanu ja kodus seisma jäänud käsitööd, käsitöötarbed ja jääkidest tehtud esemeid. Põneva päeva kosutamiseks on kohvik, mis pakub mõnusat jooki ja sööki.

 

Parandada ja taaskasutada on omanäoline ja stiilne!

 

 

 

Suure Parandamise Päeva töötoad

 

Suure Parandamise Päeva töötubadesse saab registeerida fineta.ee kaudu.

 

KAIRI ORAV „Diagonaalne nõelumine“. Kell 12.00–14.00.

Registreeri SIIN.

Kairi Orav on püksiuurija Setomaalt, kes keedab seepi ja ärgitab käsitsi õmblema.

Diagonaalne õmblemine annab esemele eelise – ese venib parandatud koha peal samamoodi nagu tervel kangal. Töötoas õpiakse ka koiaukudele vabatikandit tikkima ja näidatakse, kuidas parandada nii, et ese või kangas jääks mõlemalt poolt ilus.

Võta koolitusele kaasa katkine kaenlaalune või sokk. Lisaks võta erineva pikkuse ja jämedusega ning suure silmaga nõelad ning nõeltega sobiva jämedusega lõngad.Lõngavärvide valikul ole loominguline.

 

EVE MAHHOV „Taaskasutuskangast ehete valmistamine“. Kell 12.00–14.00

Registreeri SIIN.

Eve Mahhov on kunstnik, kelle lõuendiks on tekstiil. Eve on õppinud rätsepaks, aga tal on Tallinna Meditsiinikooli ja EKA Vabade Kunstide eriala diplom. Eve teeb üle Eesti koolitusi, kus ta õpetab loovalt taaskasutusmaterjalidest kampsuneid õmblema. Seekord õpetab Eve tegema ehteid, mille tegemiseks on vaja kangajääke, pärleid, nööpe ja teisi veidraid tarvikuid. Töötoas räägib Eve taustaks ka loovkampsunite sünnist ning mis ajendas teda asju teistmoodi tegema. Töö toas osalemiseks ei ole vaja midagi kaasa võtta

 

ROLAND BURK „Tööriistade teritamine“. Kell 12.00–14.00

Registreeri SIIN.

Roland Burk on Lahemaa pärimuskoja peremees, loodusinstruktor ja käsitööline ning olnud rahvusliku puutöö meistrikooli õpilane.

Roland tutvustab töötoas nugade, kirveste, kääride, peitlite jms käsitööriistade käsitsi teritamist. Ta annab nõuandeid, milliseid vahendeid ja võtteid tööriistade teritamiseks ning hooldamiseks kasutatakse.

Töövahendid (luisud jms) on kohapeal on olemas. Kohapeal õpitakse teritamist juhendaja enda antud nugadega. Info küsimiseks võib teritamist vajavad tööriistad kaasa võtta.

 

 

ULVE KANGRO „Tekstiilide klassikaline parandamine“. Kell 12.30–14.00

Registreeri SIIN.

Ulve Kangro on käsitööettevõtja, Räpina Aianduskooli tekstiilkäsitöö eriala õpetaja ja käsitöökollektsionäär. Just see viimane hobi sundis teda lähemalt uurima ja õppima, kuidas vanu tekstiile puhastada, korrastada ja säilitada. Ulve Kangrol on Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidult pärandihoidja tiitli. Koolitusel õpetab Ulve tekstiilide klassikalist nõelumist ja paikamist, mille tulemusena on  tekstiileseme paranduskoht võimalikult märkamatu ja nähtamatu. Ta jagab soovitusi, mida tuleks jälgida parandusmaterjalide valikul ja kuidas parandamist teha ning millal kahjustatud kohta nõeluda ja millal paigata.

 

KAIRI ORAV „Käsitsi paikamine“. Kell 15.00–17.00

Registreeri SIIN.

Kairi Orav on püksiuurija Setomaalt, kes keedab seepi ja ärgitab käsitsi õmblema. Töötoas õpetab Kairi kanga või trikotaažiga paikamist. Lisaks õpetab ta ka „soki peatamist“ ehk kuidas katkisele sokile uut talda kududa.

Võta paikamise jaoks kaasa katkine ese (suure auguga, rebenenud või hõre ese), villane paranduslõng või niit, paranduslapp, nõel ja käärid.

Võta „soki peatamise“ jaoks kaasa käsitsi kootud sokk, mis vajab uut talda ning vardad, sama jäme lõng ja sukanõel.

 

MARGUS REBANE  „Ajalehest topsi valmistamine“. Kell 15.00–18.00

Registreeri SIIN. 

Margus Rebane on juhendanud kursuseid ligi 20 aastat. Ta sai korvipunumise pisiku oma vanaisalt. Margusele meeldub asju teha nii nagu tehti asju maarahva igapäevaelus aastasadu. Margus Rebasel on Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidult pärandihoidja tiitli. Ta on välja töötanud oma tehnika ja tutvustab, kuidas säästval moel ajakirjadest ja ajalehtedest, tarbeesemeid valmistada. Iga osaleja võib kaasa võtta oma pabermaterjali.

 

HELEN KOTTA-ORAV „Pesuvahendite tegemine“. Kell 15.00–16.30

Registreeri SIIN.

Helen Kotta-Orav on hüdrobioloog. Tema töö on uurida bioloogiliste protsesside toimimist Läänemeres. Heleni hobi on teha ihuhoolduse- ja toidukoolitusi. Riiete kestmine oleneb ka puhastusvahenditest, mida nende eluea jooksul pesupesemiseks kasutame. Tugevatoimelised sünteetilised kemikaalid lõhuvad riidekiudu, eemaldavad kangavärvi ja muudavad riided välimuselt kiirelt vanaks.Töötoas tehakse puhastamiseks tõhusaid, odavaid ja mürgivabu vahendeid ning need valmivad lihtsatest kodustest koostisainetest. Valmivad pesugeel, pesupulber ja pesuvalgendi.

 

Suure Parandamise Päeva loengud

 

MARIKE LAHT „Tekstiilmaterjalide bioloogilised kahjustajad“. Kell 12.00–13.30

Registreeri SIIN.

Marike Laht on 40 aastat olnud Eesti Vabaõhumuuseumi konservaator, neist 16 aastat konserveerimisosakonna juhatajana. Marike on tekstiilmaterjalide bioloogiliste kahjustajatega tegelenud veidi üle 10 aastat. Ta on muuseumi kollektsioonide põhjal õppinud kahjustajaid tundma. Suure Parandamise Päeva loengus vaadeldakse ja räägitakse lähemalt tuntud ja veidi vähem tuntud tekstiilide kahjustajatest (koiliblikad, mardikad ja nende vastsed) ning kuidas ja miks nad ikkagi meie tekstiilidele satuvad. Selgitatakse, mida saab ise teha, et selliseid kahjureid eemal hoida. Räägitakse, kuidas hoida kaunist käsitööd ja rahvarõivaid.

 

 

MARJA MATIISEN „Teksade parandamine“. Kell 14.00-15.30

Registreeri SIIN.

Marja Matiisen on Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ja Eesti Lapitöö Seltsi juhatuse liige ning Kutsekoja V kategooria käsitöömeister. Marja on õpetanud lapitööd 30 aastat. Ta on välja andnud lapitöö raamatuid ja audioraamatuid. Marjal on olnud 29 isikunäitust ning ta on võitnud nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi auhindu. Loengus näitab Marja Matiisen, kuidas teksaseid parandada. Osalejad saavad jälgida meistri tööd ja koguda inspiratsiooni.

 

 

ULVE KANGRO Tekstiilide korrastamise ja säilitamise loeng“. Kell 16.00-18.00

Registreeri SIIN.

Ulve Kangro on käsitööettevõtja, Räpina Aianduskooli tekstiilkäsitöö eriala õpetaja ja ka käsitöökollektsionäär. Loengus räägib Ulve tekstiilesemete korrastamisest ja  säilitamisest. Ta tutvustab tekstiilesemete puhastamise võtteid – näitab erinevad plekke, kuidas neid tekstiili säästvalt eemaldada ning kuidas esemeid pesta. Lisaks räägib Ulve, kuidas tekstiilesemeid kodus turvaliselt hoiustada.

 

 

Suurt Parandamise Päeva toetavad Tallinn – Euroopa Roheline Pealinn ja Eesti Kultuurkapital.