Vana-Võromaa käsitöökonkurss 2022

10/02/2022

Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ kuulutas 10. veebruaril 2022 välja käsitöötoodete konkursi teemal Kirjun om väke / Vana-Võromaa mustrivägi“. Konkursiga soovime laiendada valikut käsitöötoodetest, mis on inspiratsiooni saanud meie esivanemate loodud mustritest, kannavad endas Vana-Võromaa eripära, on praktilise väärtusega või pakuvad lihtsalt inimestele rõõmu. Konkurss lõpeb 29. aprillil 2022, võidutööd selguvad 5. mail 2022.

 

Konkursi teema kõneleb Vana-Võromaa pärandilistest mustritest, mida võiks taas ja taas korrata tänapäevaste esemete kaunistamisel ja sellega esemetele väge juurde anda. Teemat avab konkursi korraldaja Vilve Oja: „Mustrid, mille kohta võru keeles öeldakse kirä (kirjad), ümbritsevad meid erinevatel viisidel ja paikades, aga kas oskame ka nende salakeelt „lugeda“ või seda lahti seletada? Näiteks tänapäeval rahvarõivaid tehes kordame esiemade kasutatud mustreid tunnetades nendes peituvat väge ja kaitset.“

 

Aitamaks Vana-Võromaalt üles leida seni varjul olnud käsitööpärandit, kuulutame algaval tootekonkursil välja eripreemia tootele, mille loomisel on autor ainest saanud vanavanaemade rõivakirstudest leitud mustritest või aitades hoiul olnud vanadest käsitööna tehtud esemetest.

 

Idee pärandmustrite teemaliseks tootekonkursiks kasvas välja Võru linnavalitsuse poolt juhitava Võru-Pihkva koostööprojekti BestNest raames toimunud ühisseminaridest, kus tutvustati vastamisi Vana-Võromaa ja Pihkvamaa ajaloolisi mustreid ja tänapäevast käsitööd. BestNesti projekti rahastab Eesti-Vene piiriülene koostööprogramm 2014-2020 (www.estoniarussia.eu).

 

Konkursile ootame töid, mis pole osalenud teistel konkurssidel, ei ole varasemalt avaldatud või juba müügiks toodetud. Soovitame mõelda ka eseme pakendile, sest konkursil tunnustatud toodetele avanevad müügivõimalused Vana-Võromaa e-poes Uma Puut, laatadel, muuseumipoodides või suvepoodides üle Vana-Võromaa.

 

Lisaks loetletud pakkumistele saab valik konkursile esitatud töid võimaluse osalemiseks käsitööesemete näitusel, mis toimub augustis-septembris Võru „Kandles“. Näituse ja toodete pildistamise korraldavad Võru linnavalitsus koostöös Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ-ga.

 

Konkursi täpsemad tingimused ja täiendavad lisamaterjalid on avaldatud MTÜ Vana- Võromaa Käsitüü facebooki lehel: https://www.facebook.com/vanavoromaahandycraft

Konkursi tunnuspildi on loonud kunstnik Epp Margna.

Konkurssi aitab läbi viia Eesti Rahvakultuuri Keskuse toetus Vana-Võromaa pärimuskultuuri meetmest. Käsitöövõrgustiku arendustööle annab hoogu Vana-Võromaa arendusprojektide toetus.

 

Varasemalt on Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ korraldanud tootekonkursse teemadel Savvusann, Aigu om! ja Mõtsa poolõ.

 

Täpsem info:

Vilve Oja

Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ

vilve.oja@gmail.com

tel 5541999