1 ruutmeeter lina, Põhjamaade ühisprojekt

KASVATAME KOOS LINA!

 

Rootsist 2021. aastal alguse saanud projekt „1 ruutmeeter lina“ ja nüüd ühiselt ka teistesse Põhjamaadesse levinud ettevõtmine toimus 2022. suvel ka Eestis. Seame projekti keskmesse jätkusuutlikkuse ja kultuuripärandi säilitamise. Linakasvatuse tingimused on üsna sarnased kõigis Põhjamaades, kus lina pole aktiivselt siiski kasvatatud kohati juba sadu aastaid.

Eestipoolne projekti eestvedaja on Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit. Spetsialistina aitas kaasa Margit Pensa Karilatsi Muuseumist:

„Oleme avastamas üht väga vana kultuurtaime, mis on läbi sajandite olnud üks olulisemaid tarbetaimi, kuid kahjuks viimaste kümnenditega oleme kaotanud side selle taimega. Olen ise viimased 10 aastat uurinud, eksperimenteerinud lina ühel või teisel moel – kasvatamisest – ketruseni, teinud seda seni enda huvi rahuldamiseks. Seoses põhjamaade ühise linakasvatuse projektiga on mul hea meel oma seniseid teadmisi ja kogemusi nüüd teiega jagada.“

 

Mitmes erinevas paigas oli 2022. aastal võimalik suve jooksul jälgida, kuidas linataim kasvab ja kui kaunilt õitseb:

Kokkuleppel sai käia neis kohtades ka kohapeal kogu ilu imetlemas.

Sügisel tehti samades paikades läbi erinevad vajalikud tööd, et linataimest saaks linane kangas.

 

Koondmaterjal suvelõpu linatöödeks asub SIIN.

2022

23.03 toimus Eesti linakasvatamise projekti seminar veebis.

28.03 toimus Põhjamaadega ühine lina-webinar zoom keskkonnas inglise keeles. Webinar on järelevaadatav peagi SIIN

Avaseminaril sai ülevaade Põhjamaade linakasvatusest ja selle ajaloost ning tutvuti kõikide riikidega, kes ühise linakasvatuse projektis osalevad. Jagati oma kogemusi ja erinevaid nõuandeid ning praktilisi tähelepanekuid lina külvamise ja kasvatamise ettevalmistamiseks.

30.03 käisid Liis Burk ja Margit Pensa Huvitaja saates Vikerraadios. Kuula järgi SIIN

Suvistel laatadel toimus koostöös ERKL noortekoguga linaprojekti tegemiste tutvustamine läbi linase laudlina tikkimise. Noorte tegemisi toetab KÜSK arenguhüppe toetus.

19. septembril toimus järjekordne rahvusvaheline linaseminar. Eesti aja järgi algusega kell 19.00. Sündmus facebookis SIIN

15. oktoobril toimus sügisene linaseminar koos linatöötoaga Karilatsi Vabaõhumuuseumis. Kaasa sai võtta enda kasvatatud linavarred, et neid oskajate õpetusel kohapeal töödelda.

19. oktoobril 2022 toimus praktiline linapäev Kolga seltsimajas Harjumaal kell 11-16.

 

2023

14. märtsil toimub rahvusvaheline linavebinar  INFO

 

 

 

Jälgi meie tegemisi ka Facebookis, info SIIN

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto Margit Pensa

 

 

1 ruutmeeter lina aastasest projektist kasvas välja tubli hulk aktiivseid linahuvilisi, kes oma uurimist ja kogemuste saamist ka edasi ühiselt jätkata soovivad. Selleks sai loodud Taimekiudude alaliit. Ka nimi viitab, et selle alaliidu tegevus on lisaks linale hakata enam süvenema ka teiste taimsete kiudude (nõged, kanep…) omadustesse ja katsetamisesse.
Kontaktid: Margit Pensa (margit.pensa@gmail.com); Liis Burk (liis@parimuskoda.ee)