3D kultuur_ pitsiaasta_Priit Halberg

11/08/2020

18:00 - 18:00

pitsimeister Priit Halberg

 

11. august, kell 18.00

Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis

Pikk tn 22, Tallinn

 

 

Foto Matej Pisca, meister Priit Halberg, 2019 kevadel Slovakkias Krakovany pitsifestivalil.

 

Käsitööga olen olnud seotud praktiliselt kogu oma elu, kõigepealt oma vanavanemate ja vanemate ning nüüd juba aastaid ka enda tegemiste kaudu.

Kogu oma senise elu olen mööda saatnud Tallinnas. Erialalt olen raamatukoguhoidja ja bibliograaf, kuid alates 1993. aastast olen töötanud meedias välisuudiste maailmas – esmalt uudisteagentuuris ETA ja alates 2003. aastast uudisteagentuuris BNS.

Niplispitsiga tegin esimest tutvust 2003. aastal ning juba aasta hiljem käisin Rahvusvahelise Niplis- ja Nõelpitsi Organisatsiooni (OIDFA) kongressil Prahas. Seal nägin, et selle valdkonnaga tegelevad ka mehed ja keegi ei vaata neile viltu.

2004. aastal osalesin oma esimese pitsitööga näitusel „Nõmme niplajad”.

Aktiivsemalt hakkasin niplispitsiga tegelema 2006. aastal, kui mul oli võimalik osaleda Saksa Niplispitsi Seltsi suvekursusel Schönsees. Sellel nädalasel kursusel käisin kuus aastat igal suvel.

2003. aastast olen MTÜ Niplispitsi Selts liige ja juhatuses alates 2012. aastast. Samuti kuulun niplispitsiga tegelevasse MTÜ-sse Pitsimaailm.

OIDFA liige olen alates 2010. aastast ning alates 2014. aastast kuulun ka organisatsiooni nõukokku. Minu maksimaalne kuueaastane ametiaeg nõukogus saab läbi augustis, mil OIDFA kongress ja peaassamblee oleksid pidanud toimuma Tartus Eesti Rahva Muuseumis, kuid lükkusid maailma tabanud koroonapandeemia tõttu järgmisesse suvesse.

Olen osalenud oma pitsitöödega näitustel nii Eestis kui välismaal, seal hulgas Soomes, Rootsis, Saksamaal, Prantsusmaal, Horvaatias, Sloveenias, Slovakkias ja Hispaanias.

2011. aastal omistas Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit mulle rahvakunsti- ja käsitöömeistri 4. kategooria kutsetunnistuse tekstiili alal.

Alates 2014. aastast olen teinud niplispitsi ainult enda loodud mustrite järgi, saades ka palju inspiratsiooni rahvarõivastest ja rahvuslikust ornamentikast.

Sellel suvel plaanisin korraldada Tallinnas 2. rahvusvahelise pitsifestivali „Men making lace” („Mehed teevad pitsi”) näitamaks, et sellise toreda valdkonnaga tegelevad mehed üle maailma, kuid ka see lükkub viirusepandeemia tõttu aasta võrra edasi. Esimene selline üritus leidis aset kaks aastat tagasi Slovakkias.

 

Registreeru osalejaks!