Näitused 2018

Siit leiate Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis (Pikk 22, Tallinn)  2018 a toimunud näituste loetelu.

 

5.12–2.01 Katre Arula näitus „See pole lihtsalt üks keha …“

 

Tänapäeva kiirustamise ja kauba ülekülluse ajastul tuleb igaühel teha omaenda õige otsus: kas kiirmood või rätsepakunst? Kas masstöö või aeganõudvad käsitööoskused? Kas moerõivad või ajatud rahvuslikud rõivad? Kas globaalsus või omanäolisus? Kas aeg või raha?

 

2.01–22.01 Tiia Artla näitus „Lihtne ja soe. Suguvõsa“

 

„Sokisadu“ koos „fotomustritega“ on kui suguvõsa kokkutulek, kus kõikidel nägudel on midagi ühist, kuid oma väikeste erinevusetega lisanduvad uued põlvkonnad ja sugulusastmed. Kõik kudumid põhinevad ühel algideel, millele iga sokipaar lisab oma nüansi. Tehnoloogia on valitud ääretult lihtne ja kasutusel on vaid värvid, mis seonduvad talvega, mil sooje sokke vajatakse – valge sümboliseerib lund, läikniit jääsära ja oranži eri varjundid talvist päikeseloojangut valgel maastikul.

 

23.01–12.02 Kose Kunsti ja Käsitöö Seltsi näitus „Tehtud südamesoojusega“

 

Kose Kunsti ja Käsitööseltsi ülevaatlik juubelinäitus. Kose Kunsti ja Käsitöö Selts koondab Harjumaal Kose piirkonna kunsti- ja käsitööhuvilisi. Näitusel on väljas eri tehnikates tööd: tekstiil, kudumid, klaasvitraaž, keraamika jpm.

 

13.02–5.03 Pärnu Muuseumi ja MTÜ Rahvarõivas näitus „Pidurõivad Pärnumaalt“

 

Näituse korraldaja on Pärnu Muuseum, kes esitleb uut meistritega koostöös valminud rahvarõivaraamatut. Välja on
pandud valik Pärnumaa rahvarõivaid tänapäeva meistritelt ning inspiratsiooniallikaid muuseumist. Kuraatorid Ülli Kont ja Anu Randmaa.

 

6.03–26.03 Vigala Tehnika- ja Teeninduskooli näitus „Vigala raud IX“

 

Sepatöö eriala tunni- ja lõputööde näitus „Vigala raud IX“ propageerib sepatööd kui iidset ametit, tutvustades tänapäeva sepisliku idee teostusvõimalusi ja mitmekülgsust ning ameti õppimisvõimalusi Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskoolis. Sepatöö õpetamisega alustati Vana-Vigalas. 2001. aastal ning hetkel kasvavad tulevased sepad meister Joonas Kiri valvsa käe all.

 

27.03–16.04 Läti rahvakunstistuudio ROTA näitus „Lood soojusest“ („Tales of Warmth“)

 

Läti rahvakunstistuudio ROTA liikmed on pärit riigi eri piirkondadest. Näitusel tutvustavad nad oma sünnikoha traditsioone, avades piirkondliku tekstiilidisaini olemust – näeb eri värve, mustreid, tehnikaid ja traditsioone. Iga näitusel eksponeeritud tekk jutustab oma sünnija päritolulugu.

 

17.04–7.05 Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ning Soome Käsitööliidu näitus „Kootud sõprus“

 

Traditsioone ja nüüdisaegset kudumidisaini ühendava näituse korraldavad Soome Käsitööliit ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit. Näituse läbiv teema on inimesi ühendavad kudumid ja nende erinevad vormid. Oma töid esitlevad kaks Eesti ja kaks Soome meistrit

 

08.05-28.05 Aivar Rumvolti näitus „Tumering II“

 

Ekspositsioon on koostatud põhiliselt 2017. aasta novembris Võrus toimunud isikunäituse „Tumering“ töödest. Esitletav keraamika on
teostatud osalt rakupõletuse tehnikas, osalt autoritehnikas, mis sisaldab ka savi külmutamist. Mustast savist teosed on loodud spetsiaalselt sellele näitusele. Väljapanekusse kuuluvad ka tööd, mis loodi rakupõletuse kaastulemina. Kõige üldisemalt võiks öelda, et näitus koosneb heledusest, tumedusest ja tühjusest.

 

29.05-18.06 OÜ Kango Tekstiil näitus „Lisbeth sõitis kuurorti“

 

Näitusel on eksponeeritud kangastelgedel kootud kangast õmmeldud rõivad ja aksessuaarid. Kerged jakid ja tuunikad, erinevad sallid ning kotid. Märksõnad: suvi, puhkus, meri, kuurort. Meeleolu on pisut luksuslik kuid vaba ja vallatu.

 

19.06 – 09.07 MTÜ Rahvarõiva padjaklubi näitus „Padjasadu“

 

Padjaklubi toimub igal kuul Allikamaja II korrusel. Juhendajateks peamiselt käsitöömeistrid. Klubiõhtu kestvus on 4ak/tundi ja selle ajaga omandab klubiline konkreetse käsitöötehnika ja töö tulemiks valmib padi.

 

10.07 – 30.07 „Kunst puidus“ Schefferwood OÜ

 

Sellel näitusel saab tutvuda Juri Scheffer käsitööga. Dekoratiivsed paneelid on intarsia tehnikas – eksklusiivne sisekujundus element Teie kodus! Intarsia interjööris on nii mitmekülgne, et ta saab kergesti kehastada mis tahes stiili – antiigist kuni modernini. Puit loob Teie kodus hubase, sooja ja külalislahke õhkkonnna. Intarsia tehnikas puidust pilt võimaldab teha igast ruumist ilusa ja erakordse.

 

31.07 – 20.08 Liina Veskimägi-Iliste vildinäitus „Kolm lammas ja koer“

 

Näitusel esitletakse toorvillast valminud vilditud kangaid. Toorvilla kasutamisel jääb vilditud kanga lõpptulemus struktuurne, ürgne ja veidi karune. Lambavillale omane säbarus lisab üldilmele loomulikkust, looduslikud värvid ja erinevate lammaste villakud annavad töödele naturaalse väljanägemise.

Näituse tööd valmivad Pärnumaal asuva Jaani talu lammaste villadest, kasutatakse Ahvenamaa lamba, Rootsi penvillalamba ja Gotlandi lamba villa, mitmetele töödele on lisatud Tõstamaal elava Berni Alpi karjakoera pehmet alusvilla. Kangad on valminud Kalamajas asuvas FeltMill ateljees
käsitööna rullimise tehnikal.

Näituse autor Liina Veskimäg-Iliste on viltimise ja tekstiilitöödega tegelenud alates aastats 1996.

 

21.08 – 10.09 Küllike Tuvikese näitus „Võtame vabalt“

 

Näitusel esitlen oma moeloomingut – linaseid mantleid. Mantleid kaunistavaid lopsakaid mustreid joonistan vaba käega, mõeldes meie rahvuslikule pärimuskultuurile. Need rõivad on vabalt kantavad nii külateel kui ka linnatänaval.

 

11.09 – 01.10 Ulve Kangro näitus „Pits nimega seto“

 

Näitus on viimase 7. aasta kokkuvõte Ulve Kangro Seto ainelisest loomingust, milleks on rõivad , sisustutekstiilid ja erinevad väikevormid.

 

02.10 – 22.10 Piret Aavik isikunäitus

 

Ülevaatenäitus(valik) autori viimase 10 aasta loomingust. Näitusel on eksponeeritud keraamika, siidimaal, klaasvitraaž jpm.

Autor on Kose Kunsti ja Käsitöö Seltsi asutajaliige ja esinaine. Seltsi tegevuse eesmärgiks on olnud rahvuslike käsitöötraditsioonide järjepidevuse säilitamine, jäädvustamine ja edasiandmine, kunsti- ja käsitööhuviliste koondamine, oma kogemuste ja oskuste jagamine ning näituste korraldamine. Selts peab oluliseks rahvuslike mustrite ja käsitöötraditsioonide väärtustamist ning hoidmist, et meie kultuuripärand ja käsitöötraditsioonid elaksid edasi põlvest-põlve, et kogukonna liikmete huvi esiemade käsitöö vastu kasvaks.

Näitus on pühendatud Eesti Vabariigi sünnipäevale (EV 100 kingitus) ja Euroopa kultuuripärandi aastale.

 

 

24.10 – 12.11 Eesti Käsitööõpetajate Selts “Aita” näitus „100 loometööd koolidest“

 

Näitusel on esindatud Eestimaa üldhariduskoolide käsitöö- ja tehnoloogiaõpetajate ja õpilaste looming. Tööd on rahvuslikul teemal ja piirkondliku eripäraga.

Kuraator Kadi Pajupuu.

 

13.11 – 03.12 Lembe Maria Sihvre isikunäitus “Lenda lenda lepalind”

Näitusel saab näha autor Lembe M. Sihvre väikeseid lõbusaid elukaid.

 

 

04.12 – 02.01 Kodukäsitöö OÜ näitus „Soojad kampsunid“

Erinevate paikkondade rahvuslike mustrite järgi kootud kampsunid. Kampsunite autor Raja Kohv.

Vaata ka 2019 a toimuvaid näituseid