Näitused 2019

Siit leiate Eesti Käsitöö Maja Rahvakunstigaleriis (Pikk 22, Tallinn) toimuvate näituste loetelu.

Juhime tähelepanu, et näituste algus- ja lõppkuupäevadel pannakse näitust ka üles ja võetakse maha – seega võib juhtuda, et neil päevadel on näitus üleval vaid pool päeva.

Täpsem info näituste ja nende korraldamise kohta tel 51 878 12.

 

3.- 20. 01 Kaunistagem Eesti kojad kolme koduvärviga.

Eesti Vabariigi 100. aasta juubelile pühendatud tekstiilikunsti ühistöö esitlus. Iga osavõtja valmistas enda valitud materjali ja kujundusega töö mõõtudega 200x25cm, töö materjali värvideks sinine (vaba toon), valge kuni must (vahel olevad hallid toonid) ja viljakollane. Töö inspiratsiooniks kasutati laulu “Eesti lipp”. Tehniline kujundus: Anders Nyman

 

25. 01 – 11. 02  Ajastu. 90 aastat käsitööliidu loomisest.

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö liidu näitus. Fotod, märgi Tunnustatud Eesti Käsitöö esitlus, valik meistreid: Riina Tomberg, Ulve Kangro, Kersti Loite.

 

12. 02- 4. 03 Lapitöö kalliskivid.

Lapitöö tegijad on aastakümnete jooksul vilunud meid ümbritsevast elust ja olust mustreid välja sõeluma ning materjale lõigates neile uut väärtust andma. Koguja hingega meistrid sorteerivad ja otsivad kaua, et rohketest ideedest kõige väärtuslikumad teostada ning ideed kõige paremini edasi kandvad materjalid ja tehnikad kokku ühendada.

 

5. 03 – 25. 03 Viskame Villast. Kopli Ametikooli käsitööerialade aastanäitus.

Õpilastööde näituse kuraator Mare Värk.
Töid on valmistanud puu-, tekstiil,-nahkkäsitöö erialade õpilased.
Näituse kujundajad Tiina Piisang, Hille Ahun-Vaarpuu.

 

26. 03- 15. 04 Kuldaväärt. Kuldklubi rühmitus.

Kuldkudujate rühmitus on saanud alguse õpetaja Hille Ahun-Vaarpuu algajate kangakudumiskursusest Tallinna Rahvaülikoolis aastal 2009. Sooviti korduvaid kursusi kuni lõpuks muutus nimi Kuldkudujate kursuseks. Alustati traditsiooniliste kangakudumisoskuste omandamisest, 10 aasta jooksul on jõutud inspiratsioonirikaste modernsete töödeni. On kootud nii rahvuslikke esemeid kui edasiarendusi 21. sajandi võtmes. Inspiratsiooni on saadud maailmakuulsatelt kunstnikelt nagu Victor Vasarerylt ja Coco Chanelilt. Suureks inspiratsiooniallikaks on tekstiilikunstnik-leiutaja Kadi Pajupuu oma uudsete sugade RailReedi jaKuldklubi rühmitusse kuuluvad väga erinevate erialade inimesed, keda ühendab huvi kangakudumise ja tekstiilikunsti vastu. Kuraator Hille Ahun-Vaarpuu, kujundaja Tiina Piisang.

 

16. 04. – 6. 05 Teekond. Räpina Aianduskooli tekstiilieriala 10 aastat!

Räpina Aianduskool on käsitööteel olnud 10 aastat, lõppu veel ei paista. Tunneme rõõmu inimestest, tegemistest, õppimisest ja õpetamisest, loomisest ja arenemisest … kõik koos! Tekstiilkäsitöö eriala on Räpina Aianduskoolis õpetatud aastast 2009 . Praeguseks on vilistlasi 119 ja neist ligi kolmandik töötab õpitud erialal. Tänaseks on õppimas 4 mittestatsionaarset õppegruppi. Õpetajate hulgas on tunnustatud käsitöömeistrid Ulve Kangro ja Maaja Kalle. Tegemist on 10 aasta jooksul RAK-is teksiilkäsitöö eriala õpilaste poolt valmistatud tööde ülevaatenäitusega. Kuraator Ulve Kangro.

 

7. 05. – 27. 05 Muhu naine oo kut lill. Muhu naise polled ja tanud.

2017. aasta sügisel alustasid seltsi liikmed autentsete Muhunaise  rahvarõivakomplektide valmistamisega Muhu Muuseumi museaalide eeskujul. Nii argi- kui ka piduriided kujutavad endast keerulist märkide süsteemi, viidates nii kandja perekonnaseisule kui ka eale. Näitusel on eksponeeritud “õitsvas eas” abielunaise rõivad: 17 naise põlle ja 17 naise tanu. Nagu sajandeid varem, peegeldavad rahvariided ka tänapäeval tegija ilumeelt ning meistri osavust. Eesti Käsitöömaja Rahvakunstigaleriis korraldatava näituse eesmärk on esitleda ja tutvustada kauneid Muhu rahvarõivaid väljaspool kodusaart, suurendada inimestes huvi ja julgust ka ise endale rahvarõivaid valmistada. Loomeprotsessi juhendasid Alliki Oidekivi ja Tiiu Tuust.
Näituse kuraator on Alliki Oidekivi.

 

28. 05. – 17. 06 Olustvere olemised 2. Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli käsitööerialade näitus.

Olemine muutub sisukaks läbi tegemise, mille eelduseks on huvi ja oskus ning julgus oma ideid ellu viia. Praktilised oskused on muutunud järjest populaarsemaks, sest neis nähakse nii eneseteostuse kui ka toimetuleku võimalusi.
Tähistame näitusega Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli tekstiili eriala kümnendat sünnipäeva. Lisaks õpilaste töödele tutvustame käsitöö valdkonna õppimisvõimalusi masinkuduja, kangakuduja, tekstiilkäsitöö, keraamika või klaasipuhuja assistendi erialadel.
Kuraator Ingrid Uus.

 

18.06. – 8.07 Kango Tekstiil,  “Elu nagu muinasjutt”

Vivika Sopp`I ja Nataliya Sukhorukovat`I isikunäitus.

Telgedel kootud kangast rõivad ja aksessuaarid. Inspiratsiooniks muinasjutud.

 

9.07. – 29.07 Ruut ja Triip näitus “punane! ilus värv”. 

Näitusel esitatav komplekt jätkab kollektsiooni “varjud ja värvid”,
Ühendades rahvarõivastest inspireeritud lõiked ja kaugetelt maadelt kogutud kangastest kaunistused. Läbi seekordse kollektsiooni kulgev punane värv rõhutab selle suve pidumeeleolu ja sära. Pärimuses on punane värv olnud, rõõmu, elu ja pidulike sündmuste kajastajaks, seetõttu saigi sel korral punane värv valitud.
Riina Tomberg`I isikunäitus.

 

30.07. – 21.08. Kingime Eesti Vabariigile 100 rekonstrueeritud niplispitsi. MTÜ Hestia niplispitsiklubi.

Meie eesmärgiks on kinkida Eesti Vabariigile sünnipäevaks 100 rekonstrueeritud niplispitsi. Eelkõige on kingitus mõeldud kõikidele rahvarõivaste ja vanade käsitöötehnikate austajatele. Muuseumites leidub tuhandeid rahvarõivaste osi, mille kaunistamiseks on niplispitsi kasutatud. Niplispitsi tehnikas valmistatud pitse on valmistatud üle Eesti kõikjal!
Osalejad: Niplajad üle Eesti!

 

22.08. – 09.09 Aluksne kultuurikeskuse rahvakunstistuudio „Kalme“ näitus
Läti värvid ja pärlid

1966. aastast tegutsenud stuudio ühendab erinevate põlvkondade ja elualade inimesi, kellel on ühine huvi kudumise ja muu käsitöö vastu. Stuudio missioon on uurida, säilitada ja arendada Läti kultuuripärandit ning innustada ka teisi sellest huvituma.
Näitusel on välja pandud kroonide kollektsioon, mille autor on tarbekunstistuudio liige Māra Krieviņa ning mis on pühendatud Läti sajandale sünnipäevale. Kroonid on eri värvi ning nendel kujutatakse erinevate Läti piirkondade motiive.
Näituse teised eksponaadid – sallid, tekid, kindad – on stuudio liikmed valmistanud naturaalselt värvitud lõngast. Meistrid on panustanud sellesse töösse neli aastat – alates taimede kogumisest kuni värvitud lõnga loputamiseni ja kuivatamiseni – ning loonud kudumid, mis selle kollektsiooni moodustavad.

 

10.09. – 30.09 Virumaa Kunsti ja Käsitöö Seltsi näitus Prügikastist päästetud
Näitus tähistamaks 20. tegevusaastat. Seekord päästame prügikastist tootmises tekkinud jääke. Taaskasutus on moes, kuid hoopis vähem räägitakse nii väike- kui suurtootmise käigus tekkinud ribadest, kildudest, tükkidest, …. – mis enamjaolt leiavad tee prügikasti.
Kuraator Kersti Loite, kujundaja Jule Käen-Torm.

 

1.10. – 21.10 Eesti vildimeistrite ühisnäitus Valge
Neljateistkümne vildimeistri ja tekstiilikunstniku sisustus-ja rõivatekstiilidest ühisnäitus.
Kuraator Liina Veskimägi-Iliste. Loe lisa SIIN

 

22.10 – 11.11 Saaremaa käsitööseltsi Kadakmari liikmete näitus Merekarva
Näitus puudutab kõike, mis seotud ja inspireeritud merest.
Kadakmari liikmete valmistatud tooted on valminud kangastelgedel väga erinevatest materjalidest ja tehnoloogiates.
Vaatajad saavad tunnetada mere värve ja lõhnu, rannast pärit tekstuure, meeleolusid ja tunda end looduse meelevallas.
Näitusel üles astuvad saare naised on koos lõpetanud Kuressaare Ametikooli 5 taseme tekstiilkäsitöös ja panevad näitusesaali üles väga erinevaid tooteid: pleede, vaipu, patju, sõbasid, käterätte, kotte, salle ja kardinaid.
Kuraator Mareli Rannap.

 

12.11 – 2.12 Lembe Maria Sihvre isikunäitus Pehmed väärtused.

Eriilmelised tikitud padjad, millele kaunistuseks punutud paelad. Näituse keskne osa kaunis esivanematelt päritud voodi, mis kaetud pehmete väärtustega ning pärandtekstiilidega.

 

3.12.19. 02.01.20 Otepää Käsitööseltsi jõulunäitus.

Kuraator Marge Tadolder.

 Näitus asendati uue näitusega “Jõulud Käsitöömajas”.

 

2020 näitused rahvakunstigaleriis, vaata SIIN