“2000 A. D. juunikuu 30. päeval läks Tallinna Raatuse platsil lahti turg, mida seal ammu polnud nähtud. Tuldi kokku nagu ennemuiste, nagu Hansalinna kord ja kombed ette näevad. Tore ettevõtmine meeldis nii linnarahvale kui tegijatele, nüüdseks on toona alustatud ettevõtmisest saanud Tallinna suveürituste üks lahutamatu osa.”
Tänastel Keskaja Päevadel on kaubanduslikule tegevusele lisandunud ajalugu, maailmapilti ja kultuuri väärtustav mõõde.
Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu korraldatava Keskaja Päevade projekti eesmärk on teadvustada keskaegse Tallinna vanalinna olulisust, tema kaunist arhitektuuri ja traditsioone läbi mängulisuse, keskaegse muusika ja näitemängu. Tahame pakkuda loomisrõõmu tegijaile, osasaamislusti linnakodanikele ja turistidele ning edendada seeläbi rahvuslikku käsitööd.
XVIII Keskaja Päevad toimusid 6.-9. juulil 2017
Keskaja Päevade suur laat ja peaprogramm toimus taas Raekoja platsil. Uuendusena kasutasime esinemislavana restorani Troika kasutuses olevat terrass-lava. Kui Keskaja Päevad olid avatud, liiguti Raekoja platsilt rongkäigus rüütliturniirile Väikese Rannavärava bastioni juurde. Kõikidel päevadel toimusid tegevused ka Harju mäel, kus keskaegses külas kauplesid meistrid, toimusid töötoad ja mõõduvõtmised. Õhtune programm leidis aset Katariina kirikus. Väga menukaks osutus taas Jaak Juske ajaloomatk vanalinnas. Esimest korda liitus Keskaja Päevadega ka Tallinna Rüütliordude Muuseum.
Keskaja Päevade parimateks valiti
Parim meister – Küllike Tuvikene
Parim väljapanek – Raeapteek
Parim toode – Trummikoja trummid
XVII Keskaja Päevad toimusid 7.-10.juulil 2016
Jätkus käsitöömeistrite laat Raekojaplatsil koos haarava kavaga. Niguliste mäel toimetas keskaegne küla. Kordasime möödunud aastal alustatud rüütliturniiri, mis ehk kujuneb juba ette oodatud vahvaks traditsiooniks.
XVI Keskaja Päevad toimusid 9.-12.juulil 2015
2015. aasta suurim uuendus oli esimest korda toimunud rüütliturniir Väikese-Rannavärava bastionil. Raekoja platsil muutus lava asukohta ja kolis keset laadaplatsi.
XV Keskaja Päevad toimusid 10.-13.juulil 2014
Keskaja päevade kese oli Raekokoja platsil, kus asus keskaja turg ja oli lava ajastutruu eeskavaga. Niguliste mäel töötas keskaja küla, toimus vibuturniir ja laste rüütlikool. Tornide väljaku Rahvapeo peaesinejaks oli Bordo Sarkany Ungarist.
Uuendusena toimusid Hopneri maja diiles õhtukontserdid.
XIV Keskaja Päevad toimusid 4.-7.juulil 2013
Sündmus avati 4. juulil suure rongkäigu ja pidulike kõnedega Raekoja platsi laval, toimus karneval Raekojas ja meeleolukas rahvapidu Tornide väljakul. Esimest korda osales keskaja päevadel Ajateater , kes lavastas Hopneri majas Mardileiva etendusi. Raekoja platsil toimus keskaja turg, Niguliste mäel keskaja küla arhailise käsitöö meistrikodadega.
XIII Keskaja Päevad 2012
13. Keskaja Päevad said uutmoodi alguse. Avapidustused rongkäigu ja avatseremooniaga algasid õhtul, järgnes meelelahutus Raekoja platsil linnarahvale ja raekojas kutsututele. Ühises rongkäigus mindi Tornide väljakule kuulama Läti keskaegset muusikat ansambli Auli esituses. Sarnaselt eelmisele aastale oli Keskaja päevade osaks meistrite küla niguliste mäel.
Keskaja Päevade parimateks valiti
Tallinna Paberi kalligraaf Tatjana Jakovleva
Muinasehete meister Merlin Lõiv
Ungari okariinode meister Julia
XII Keskaja Päevad 2011
12. Keskaja Päevad toimusid Tallinn 2011 toetusel ja ehteaasta raames suurejoonelisemalt kui kunagi varem. Täiesti uue mõõtme sai Niguliste mägi, kuhu kerkis keskaja küla ehk keskaegsete käsitöömeistrite telgid õpikodadega. Kohal olid rändav lodjakoda, haabjakoda, ehtekoda, tekstiilikoda, nahakoda, seebikoda, taimekoda. Lisaks tradistioonilised õpitoad lastele ja rüütlikool.
Keskaja Päevade parimateks valiti
Nahakoja meistrid Kristina Rajando juhatusel
Ehtekoja meistrid Anne Roolaht ja Harvi Varkki
Lonkava Hundi Koja võitlejad
Tohuvabohu tohutööd
XI Keskaja Päevad 2010
Uus ettevõtmine oli Tornide Väljakul korraldatud keskaja õhtu koostöös Tallinna Lillefestivaliga. Keskaja stiilis kontserti kogunes vaatama suur hulk linnarahvast.
Keskaegne karneval Tallinna Raekojas oli menukas, paljude külaliste jaoks on karnevalile tulek aasta tähtsündmuseks, selleks valmistuti väga põhjalikult.
Pärjatud 2010
Nukumeister Anni Urb
Rõivameister Jana Wolke
Parim meistrikoda – Rändav Lodjaselts
X Keskaja Päevad 2009
Tagasihoidlikult tähistati X aastapäeva. Toimusid traditsioonilised üritused: turg, laste mägi, vibuturniir, martsipani turg. Teist korda oli Keskaja Päevade osaks Tallinna raekojas aset leidev keskaja karneval.
Pärjatud 2009
Parim meister – Gyulmira Ibragimova, püsttelgedel kuduja Dagestanist
Ilus toode ja väljapanek – Nikolai Ivanov, Läti keraamik
Lastepärane töötuba- Natalja Litvinova
IX Keskaja Päevad toimusid 10. – 13. juulil 2008
Esimest korda kandis Keskaja turg nimetust Keskaja Päevad, andes läbi nimetuse üritusele laadast laiema mõõtme.
Uudse ettevõtmisena korraldati Tallinna Raekojas keskaegne karneval ja vibuturniir. Esmakordselt ühines Keskaja Päevadega Raeapteek, kus jagati teadmisi taimeravist ja kus keskaegsed apteekrisellid väsinuid turgutasid. Suure tähelepanu osaliseks said ka Tammsaare Teatri etendused “Hirm ja arm vanas Tallinnas”. Külalisesinejatena osalesid vanamuusikaansambel “Ballare” Lätist ja “De vandrande kvinterna” Rootsist, käsitöömeistrid Lätist ja Ungarist.
Pärjatud 2008
Eve Tiidolepp – Parim Meister
Tulirebase Gild – Kiituse kiri väert kauba eest
Katariina Gildi Kübarakoda – kauni kauba eest
Kango Tekstiil – väert kauba eest
A.H.Tammsaare nim. Teater – lustilise meeleolu loomise eest
VIII Keskaja turg 2007
Jätkasime keskaegsete kaubandustraditsioonide tutvustamist laadal ning meelelahutusprogrammiga.
VII Keskaja turg toimus 6.-9.juulil 2006
Seekord näitasid oma oskusi Hovinarrit Soomest, Poeta Magica Saksamaalt, Vello Vaheri kondiväänajad, Olde Hansa trubaduurid, tuleneelajad, stuudio Vaikuse Muusika, Kiili Vanamuusikaansambel. Vaadati ja õpiti keskaegseid tantse Leigaritega, algasid temaatilised vanalinna ekskursioonid noorgiidide juhendamisel.
Uhkekes ettevõtmiseks oli kaaskonna saabumine vanalt Liivimaalt, et luua Revali ja Marienburgi ülikute vahel üks kestev ja püsiv abieluliit. Keskaegne pulmapidugi vanu traditsioone järgides sai Teoteatri, Olde Hansa ja korraldajate abiga maha peetud.
Esmakordselt oli kaasatud turupäevade programmi Tallinna Kinomaja, kus sai õhtuti vaadata keskajateemalisi filme „Surmatants“, „Reigi õpetaja“ , „Saatana pisar“ ja „Hundiseaduste aegu“.
VI Keskaja turg 2005
Pärjatud ja kõrgesti tunnustatud käsitöömeistriteks kuulutati
Küllike Tuvikene – pakutrüki tehnikas valmistatud kangad
Virve Eviste – käsitsivalmistatud seep
Tiia Mets – keskajateemalised käsitöö – nukud
Läti käsitöömeister, hõbe – ja pronksehted vanade muinasleidude järgi
V Keskaja turg 2004
Seekordne Keskaja turg Tallinna vanalinnas tõi kaasa uuenduse – võtsime vastu külalisi hansalinnast Riiast. Külaliste auks sai üks turupäevadest nimetatud RIIA PÄEVAKS. Päeva jooksul andsid kaks ühist meeleolukat vanamuusika kontserti ansamblid „Ludus” ja „Canto”. Osalesid läti käsitöölised.
Keskaja klubi Reval tõi turupäevadeks külalised Valgevenest – energiast pakatava ansambli “Starõi Olsa”, kes publiku hoogsalt tantsima ja kaasa elama pani.
IV Keskaja turg 2003
Taas ehtis Tallinna vanalinn end keskaegsesse rüüsse, toimusid neljandad Keskaja turu päevad vanalinnas. Komejante, narre, rändmoosekante ja rändnäitlejaid, kaupmehi, käsitöölisi, kerjuseid ja uhkeid emandaid võis näha nii kaupa tegemas, lavale astumas kui oma igapäevaseid tähtsaid tegemisi tegemas. Olgu siinkohal üles öeldud need moosekandid ja rahva lõbustajad, kelleta Keskaja turg kuidagi hakkama ei saa: vanamuusikaansambel Rondellus, Õuenarride etteasted, Zahira kõhutantsijad, Vaikuse Muusika Tõnu Sepa eestvedamisel ja loomulikult Olde Hansa majarahvas. Mis oleks Keskaja Turg ilma nendeta – nagu supp ilma soolata!
III Keskaja turg 2002
Oma kaupa pakkuvaid käsitöölisi, meistreid ja kunstnikke oli tänavusele turule tulnud taas varasemast rohkem. Pidev huviliste ring ümbritses viltmütside valmistajaid Riina Maitust ja Hilda Rütterit, Alvar Heiste sepapada, keraamik Aivar Rumvoldi potsepaketra jt meistrikodasid. Keskaegset ilukirja tutvustas kalligraafiaspetsialist Heino Kivihall, keskaja klubi Reval liige Katariina tegeles ketramisega, mustas telgis ootas külastajaid numeroloog. Kellel kõht tühjaks läks, seadis sammud platsi serva, kus vardas küpses seapõrsas. Saada võis ka soolaheeringat, hapukurki, karaskit jm.
II Keskaja turg 2001
Juba teist suve taaselustus Tallinna vanalinnas neljaks päevaks omaaegne Keskaja turg. Raekoja plats ja ümberkaudsed tänavad täitusid ajastutruudes riietes tegelastest alates auväärsetest linnahärradest ja prouadest kuni lihtsate linnakodanike, kaupmeeste, narride ja kerjusteni.
I Keskaja turg 2000
2000. aasta Juunikuu 30. päeval läks Tallinna Raatuse platsil lahti turg, mida seal ammu polnud nähtud. Taas tuldi kokku nagu ennemuiste, nagu hansalinna kord ja kombed ette näevad. Eelnevalt oli osalejatele korraldatud Tallinna Kultuurirahvaülikoolis kursus “Keskaja algkool, kus loengutega esinesid Jüri Kuuskemaa, Kustav-Agu Püüman jt.