Paeltikand

04/10/2016

17:30 - 20:00

Juhendaja: Tiina Sillar

 

Hind 75€, maht 12 tundi

Kursus toimub 3 järjestikusel teisipäeval kell 17.30-20.00 kuupäevadel 4., 11. ja 18. oktoober.

 

Paeltikand on kaunis ja pilkupüüdev. Lillkirjalisele paeltikandile on iseloomulik ruumilisus, mis saavutatakse 2015_paeltikand-300x193 erineva laiusega paeltega tikkimisel ja paelast või kangast detailide lisamisega tikandile. Tikkimisel kasutatakse paeltikandile ainuomaseid töövõtteid, aga ka tavapäraseid ja kombineeritud tikkimispisteid. Materjalidest on kasutusel paelad, erinevad tikkimisniidid ja -lõngad, helmed, kanga- ja pitsitükid.

Kursusel tutvume paeltikandi põneva ajalooga, mis ulatub tagasi 17. sajandi Prantsusmaale. Ajarännakutes jõuame tänapäeva, käsitleme erinevate meistrite töid ja vaatleme paeltikandi kasutamist kõrgmoelavadel ja trendiennustustes.
Tikkimist alustame lihtsamatest põhipistetest ja liigume edasi keerulisemate töövõtetega.
Teeme erinevaid tööproove, toonime kangast tekstiilivärvidega ja kavandame-teostame paeltikandiga kaunistatud väikese eseme (sõltuvalt osalejate varasematest oskustest saab soovi korral juhiseid näiteks ehete või lihtsama käsitöö- või mündikoti valmistamiseks).
Aega tuleks planeerida ka koduseks tikkimise harjutamiseks. Kursuse jooksul saavad osalejad juhendajalt täiendavaid pildi- ja õppematerjale meili teel.

Materjalid ja töövahendid, mida esimesel korral kaasa võtta (siis räägime täpsemalt, mida edaspidi veel tarvis läheb):

– kangas (2 tk, umbes 20×20 cm). Tööproovideks sobib hästi õhem, pisut hõredama koega naturaalne linane kangas (paksema materjaliga on keerulisem töötada ja väga õhuke paistab läbi, ristpistetikandi kangas on liiga suurte aukudega ja robustne).
– paelad: erinevad siledad atlass- ja organsapaelad (nt punased-roosad ja rohelised), laiusega 3-10 mm. Mida pehmem on pael, seda kergem on sellega töötada (proovi erinevaid paelu läbi peo tõmmata, siis tunned erinevust).
– õmblusniidid: naturaalse kanga tooni ja paari põhitooni (nt punane ja roheline).
– tikkimisnõelad 3-4 tk, erineva suurusega – nõelasilmast peaks läbi mahtuma 3-10 mm laiused paelad. Hästi sobivad Chenille nõelad – terava otsa ja suure silmaga peenemad nõelad, mis on enamasti pakis mitme erineva suurusega. Sukanõelad on liiga jämedad ja tikkimiseks ei sobi.
– abinõel (peenem õmblusnõel) – paelte niidiga töö külge kinnitamiseks.
– mõned nööpnõelad.
– teravad käärid

Juhendaja Tiina Sillar on õppinud käsitöö- ja kodundusõpetajaks Kehtna Maamajandus- ja Tehnoloogiakoolis, käinud praktikal Soomes ning  lõpetanud rahvusliku tekstiili eriala diplomiõppe TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias. Tiinal on seitsme aasta pikkune turundustöö kogemus rahvusvahelises suurettevõttes. Oma tööde ja loominguga on ta osalenud  mitmetes loomeettevõtluse projektides ja näitustel. Praegu õpib Tiina Eesti Kunstiakadeemias tekstiilidisaini magistriõppes. Ta tegutseb ettevõtjana ja koolitajana, nõustab alustavaid ettevõtjaid ning juhendab tekstiilistuudios Kirilinehttp://kiriline.blogspot.com/  erinevaid kangatehnoloogia ja käsitöö õpitubasid.