Rahvarõivaste tuulutamine

30. augustil 2015. oli esimene rahvarõivaste tuulutamise päev Kadrioru pargis.

Soovime, et eestlastel oleks rohkem võimalusi kanda oma rahvarõivaid, sest järjest enam on neid, kes on ise valmistanud või tellinud meistritelt endale ja perele rahvarõivad.

 

Soomes tähistatakse augusti algul Kaleva naiste eestvedamisel juba palju aastaid rahvarõivaste sünnipäeva tuulutamispiknikuga.

 

Ürituse vormiks on piknik seepärast, et paljud rahvarõivaste omanikud ei ole lauljad ega tantsijad, nad esitlevadki oma rõivaid. Piknik annab võimaluse kokku tulla, mõnusalt juttu puhuda, tantsida ja laulda, kauneid rahvarõivaid uudistada ja enda rõivaid teistele esitleda.

Ürituse sõnum on, et rahvarõivad ei ole pelgalt esinemisrõivad vaid kaunis ja mitmekülgne pärandvara mis kannab edasi meie rahvuslikku kultuuri, traditsioone ja oskusi.

Rahvarõivavaramu sisaldab esemeid, mida sobib kanda nii pidu- kui ka argipäevadel. Samuti võib rahvarõiva esemeid üksikutena kanda ja kombineerida tänapäevase rõivastusega.

Piknikust oli osa võtma tulnud umbes 300 inimest. Muusikat ja tantsu pakkus folklooriansambel Leesikad. Avatud oli nõuandekoda, soovijatel oli võimalus end päevapiltniku juures jäädvustada. Etnograafidelt sai küsida hinnangut oma rõivakomplektile ning kõike muud rahvarõivatraditsiooniga seonduvat. Kadrioru park oli kaunis ja rahvast saalis siia-sinna. Oli eestlasi ja väliskülalisi, nooremaid ja vanemaid. Nii neid, kes tulid tuulutamisele kindla plaaniga kui ka juhuslikke möödujaid. Rahvarõivais inimeste sagimist märgates paljud peatusid ja uurisid mis toimuma hakkab. Kui meie eesmärgiks on kutsuda inimesi üles rohkem rahvarõivaid märkama ja kandma, siis on Kadrioru park on tuulutamiseks just õige paik.

 

Oleme väga rõõmsad, et rahvarõivaste tuulutamise idee on omaks võetud ka mitmed teises paikkonnas üle Eesti – näiteks Valgamaa, Lihula jne.

 

2016. aastal toimus tuulutamine Tallinnas 28.08.

 

2018. aastal on kõik oodatud rahvarõivaid tuulutama Tallinnasse 26. augustil.