Uus Toode Mardilaadal 2016

kerstiloitekollaaz

 

Helmejakk ja Helmevest

Viru Käsitöö Salong, autor Kersti Loite

 

Helmejakk ja –vest on valmistatud 100 % villasest materjalist. Revääridel kaunistatud helmereaga, mille eeskujuks oli Viru-Jaagupi kihelkonna rahvariietes mehe pikk-kuue nööpkaunistused Õpetatud Eesti Seltsile saadetud etnograafilisel joonisel aastast 1859 (ERM EJ 79:11).
http://www.aale.ee/index.php?id=598


 

kulli-j

 

Kirevavarrelised labakud
Kagu Kudujad OÜ, Külli Jacobson

 

Eesti erinevates muuseumides säilitatakse mitmeid paare tavalisest pikemate randmeosadega kindapaare naistele ja üsna mitmeid sarnaseid lastekindaid.
Kagu Kudujate toode on paljuski sarnane muuseumides leitavate analoogsete toodetega, kuid selle loomise põhiline eesmärk on ehtida kandja käsi. Moodi on tulnud 7/8 või poolpikkade varrukatega mantleid ja sellised ülerõivad jätavad randmed paljaks. Seetõttu on vaja kirjeldatud mantlite kandjate randmeid kaitsta külma eest, aga eelkõige annavad poolpikad varrukad võimaluse demonstreerida kauneid ja silmatorkavaid aksessuaare.
Toode on loodud trenditeadlikule naisele, kes väärtustab peent käsitööd.
Kasutatavad mustrid on kõik Eesti vanad kirikindamustrid. Lõng on Lõuna-Eesti lambavillast ning toodetud koostöös kohaliku väiketootjaga.
www.NordicKnitters.com
KaguKudujad.blogspot.com
www.facebook.com/EstonianMittens
www.etsy.com/shop/NordicMittens


 

katre1

 

Eksperimentaaltehnikas valminud kleidikollektsioon „Sõlelugu“

Katre Meistrikoda OÜ, autor Katre Arula

 

Kleite kaunistavad sõlgesid meenutavad ornamendid, mis on valminud autoritehikas „nööbid peidus“. Mitmete kangakihtide vahele õmmeldud nööbid ja paksust vildist detailid moodustavadki SÕLELOO. Kollektsiooni eelkäiaks on konkursile eesti-keha-kate 2 valminud ja võidutööks osutunud kleit.
Konkursi eesti-keha-kate 2 kleidi lugu.
Minu vanaema suri noorelt. Karm haigus viis ta endaga. Minu mälestused temast on aga kustumatud. Kui olin alles lasteaialaps, viis ta mind Tartu kunstikauplustesse. Me ei ostnud tavaliselt midagi, sest raha lihtsalt ei olnud, aga alati suhtles ta müüjatega, lastes meile erinevaid maale, vaase, kujukesi ja ehteid näidata. See oli vist linnaprouade viis oma aega kultuurselt sisustada. Üks kord oli siiski ebatavaline. Vanaema ostis hõbedase sõle. See tundus tollal nii suur ja kallis. Ta laulis naiskooris, kus esinemisriieteks olid rahvarõivad. Sõlge ostes lisas ta, et ostab esinemise tarbeks. Nüüdseks on aga aeg neist rõivastest jätnud mulle ainult vöö, sõlge ei kusagil.
Minu armsad mälestused oma vanaemast on nüüd õmmeldud selle kollektsiooni kleitide sisse soojendamaks kandja südant, meeli ja keha.
www.facebook.com/KatreMeistrikoda


 

meretekk-vormsi

 

Vormsi meretekk
Vormsi Käsitöö Selts, autor Marju Tamm

 

Selle teki inspiratsiooniks on vanad vormsi meretekid. Meretekid olid kootud läbivillasena, kasutatud oli tumedat ja heledat naturaalset värvi lõnga. Paljudele tekkidele on sisse kootud tihedad rüiunarmad. Enamasti olid tekkide servad palistatud punase ja kollase laisalõngaga ning mõningatel tekkidel on olnud minimalistlikud tikandid.
Oma töös olen kasutanud maksimaalselt kohalike lambakasvatajate käest saadud lõnga ja loodan, et oma tööga annan põhjust kohalikel veegi enam villast lõnga toota.
bindbongen.blogspot.com


 

nukumaja

 

Smalland nukumajad
Masha OÜ, autor Laura Pählapuu

 

Smallandi maailm kujutab endast Rootsi stiilis nukumaju ja imepisikesi mööblitükke. Toodete disain lähtub rannarootslaste kodudest. Smallandi mänguasjad on unikaalsed, käsitsi valmistatud ja naturaalsetest materjalidest
Nukumaja Smalland – maja on valminud konkreetse maja eeskujul Noarootsi. Punane maja valgete nurkade ja aknaraamidega oli siinsete rannarootslaste sümboliks.
Nukumaja tapeedid on tollaste originaaltapeetide vähendatud koopiad. Väikeste hingedega põõninguaknad ja tahveluksed käivad lahti-kinni. Katus on laotud pisikestest puitlaastudest.
Nukumaja üldine sisustus lähtub Noarootsi kohalike külatislerite loomingust, inspiratsiooni on leitud ka Ilon Wiklandi joonistustest.
Köögisohva Alfred – külatisleri märgiga sohva ainetel. Triibuline tekstiil pärineb vanaemalt, kes töötas Kreenholmi manufaktuuris.
Välikäimla Pettson – klassikaline Eesti talude juurde kuuluv kuivkäimla on vajalik lisandus nukumajale.
https://www.facebook.com/smallandhouses


 

2016-10-17_12-33-36

 

Rahvusmustriline kaelussall
Villapai OÜ

 

Ühendamaks uut ja vana püüab Villapai leida kombinatsioone vanade materjalide ja uute lahenduste vahel või siis hoopiski uute materjalide ning vanade mustite vahel.
Ajendatuna Mardilaada teemast, mis tänavu viib meid Saaremaale, valmistasime kaelussalli, mis kannab küll Muhu mustrit, kuid ei ole kootud eestlaste jaoks traditsioonilisest lambavillast. Oleme kasutanud hoopiski alpakavilla, sest järjest enam kasvatatakse albakat ka Eestis. Voodrina kasutasime bambusviskoosi, mis materjalina sobib hästi kokku villaga. Mõlemal on sarnased omadused: hoiavad sooja, imavad hästi niiskust, on jahutavad, antiseptilised ning kuivavad kiiresti.
Mustri leidsime raamatust: “Meite mMuhu mustrid” (Saara kirjastus 2010, Anu Kabur, Anu Pink, Mai Meriste). Kõige inspireerivamaks pidasime kindamustrit, mille raamatus olnud eksemplari oli kolmekümnendatel valmis kudunud Uieaa Lidia Keinast. Asetasime kauni mustrirea kaelussalli esiosale ja tagaosale ning sissepoole jätsime bambusviskoosi.
Kasutasime bambusviskoosi mõeldus el korral ka nendele, kes ei soovi mingit nahakontakti villaga – tuleneb see siis lihtsalt väga tundlikust nahast või allergiast. Sellest hoolimata hindavad nad sageli looduslike materjalide häid omadusi. Meie toode toob kokku moodsa aja inimesed ning meie esivanemate mustrid.
http://www.villapai.ee
https://www.facebook.com/villapaileht/