Ernst Sibul

“Käsitöö meeste aasta” mõte on avaldada lugupidamist erinevatele käelistele oskustele, esile tõsta tipptasemel, aga seni avalikuse eest varju jäänud meistreid.

Teeme algust erinevates valdkondades tegutsevate meistrite tutvustamisega. Kindlasti ei ole need mehed ainsad, nii et… tulge välja mehed, näidake, mida oskate!

Meelis Kihulane

PUUTÖÖMEES

 

 

Tahtsin lapsepõlves metsavahiks saada ja nii ma ka Luua koolis metsandust õppisin. Metsavahi ametis olin seitse aastat.

 

Peergudest korvide valmistamist õpetas meistrile isa juba lapsepõlves. Umbes 10-aastaselt valmistas Ernst oma esimese kartulikorvi.

Puidutööd õpetas vanaisa – kirvevarte, vikatite, puidust rehade ja muu sellise tegemist. See kõik huvitas meistrit juba lapsena ja seetõttu jäi vanaisalt ja isalt saadud puidutöö tarkused ilusasti meelde.

Pärast metsavahi ametit, 90ndatel aastatel hakkas meister suuremas mahus peergkorve valmistama. Lisaks tavalistele korvidele mõtles ka ise erinevaid tooteid välja – näiteks vaheseinaga kartuli/seenekorv ja puude tassimise korv ning neljakandiline kaanega pesukast.

Inimesed andsid laatadel ideid ja Ernst nuputas töökäigu, et inimeste vajadusi rahuldada. Hiljem valmistas lisaks korvidele ka teistsugust puidutööd – erinevaid asju puidukäsnadest ja pahkadest, ka väiksemaid mööbliesemeid. Kõik, mida Ernst valmistab, on ainulaadne, sest igast kännust ja puidukäsnast tuleb erinev ese. Masinaid kasutab meister oma töös minimaalselt ja enamik tooted on käte vahel ja peitlite abiga välja nikerdatud. Meister on puutööga tegelenud umbes 30 aastat.

Fotod: Sandra Urvak