Aknanäitus 2021

Veebruar

MTÜ Rahvarõivas 

Veebruar on Eesti sünnipäevakuu, sel puhul sättis Rahvarõivas MTÜ Kaarmanni käsitööpoe aknanäitusele väljapaneku rahvarõivastest.
Lihula naise rahvarõivad valmistas Liis Luhamaa.
Lapilised seelikukangad on telgedel kootud, lõngad on enda värvitud. Neotud ehk seotult värvitud lõime- ja koelõngad moodustavad topeltikat-mustreid.
Audru naise rahvarõivad valmistas Maia Agar.
Seelikukangas telgedel kootud, lõngad on enda värvitud. Seeliku teevad eriliseks koes kasutatud neotud ehk seotult värvitud lõngad, mis moodustavad hargilisi ehk ristikujulisi koeikati mustreid. Alumist serva ehib käsitsi kootud pael.

FB-kajastus on SIIN

 

Märts

Hulludsallid, LUCY ja Käsitöö meeste aasta

Hulludsallid – Kadipuu kootud kangad. Need sama siduse ja materjalidega (Villakambri vanutatud heidelõng) tööd tulid nii erinevad, et nimi Õed, tundus sobilik. Kadi Pajupuu, Marilyn Piirsalu
kadipuu.ee
LUCY – Uskumatult soojad ja pehmed kindad. Meriinovillast käsitsi vilditud kinnaste pinnale on efektiks lisatud veidi erinevate lammaste villa, kinnastel on kootud vooder. Liina Veskimägi
feltmill.ee
Käsitöö meeste aasta – väljapanek suunab vaataja käsitööliidu aastateema juurde. 10. märtsist on võimalus “Mehed teevad käsitööd” virtuaalnäitust vaadata aadressil folkart.ee, peale piirangute lõppu aga Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis Pikk 22, Tallinn.
Fotod: Kadi Pajupuu ja Liina Veskimägi

FB-kajastus on SIIN

 

Mai

Lembe Maria Sihvre ja Margus Rebane

Lembe Maria Sihvre lopsakad tikandid ning Margus Rebase paberist punutised on kevadiselt värvilised ja värsked.

FB-kajastus on SIIN

 

Juuni

Saara Kirjastuses kaante vahele saanud Eesti käsitööpärandit tutvustavad raamatud

Monika Järg ja Avinurme ja Peipsiveere

FB-kajastus on SIIN

 

Juuli

Etnoland ja Katre Arula

FB-kajastus on SIIN

 

August

Kodukäsitöö Triibutooted ja Anu Sergo Kaltsuvaibad

 

FB-kajastus on SIIN

 

September

Kõrgem Kunstikool Pallas ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia

Septembrile kohaselt kutsusime Kaarmanni aknanäitust tegema head koostööpartnerid Kõrgem Kunstikool Pallase tekstiiliosakonnast ning TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, pärandtehnoloogia õppekava, rahvusliku tekstiili eraiala.

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit ja Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakond korraldasid juba teist korda põneva tootekonkursi, mille tulemusel kolmanda kursuse tudengid pakkusid välja uudseid ideid Eesti maalammaste villa kasutamiseks disainilahenduste loomisel.

Tooted on valmistatud Pallase tekstiiliosakonnas juba mitmendat aastat jätkuva villauuringu tulemuste põhjal välja valitud Eesti (maa)lambalõngast. Valminud prototüübid toovad esile omamaise villase lõnga parimad omadused. Kõik tooted on sündinud soovist väärtustada kohalikku toorainet ja näidata, et vill ei ole vaid villased kampsunid ja sokid.

Konkursil pälvisid tunnustuse Andrea-Martha Teesaare, Lisette Laanoja ja Arabella Lippur, kes eksponeerivad Kaarmanni aknanäitusel näiteid oma kudumikollektsioonist.

Inspiratsiooni on autorid saanudnii sidumiskunstist, tänapäevasest sportlikust stiilist, kui ka õhulistest kergetest materjalidest

Andrea-Martha Teesaaresidumiskunstist inspireeritud toodete puhul saab kandja kasutada oma loovust ja siduda nööre just nii nagu soovib, andes esemele erinevaid ilmeid.

Arabella Lippuri disainitud sportlikku stiili edasiandev vest, mis samas on säilitanud naiseliku iseloomu, on eriline oma uudsete proportsioonide ja taskute poolest.

Lisett Laanoja tõi maavillasesse konteksti õhulisuse ja mahulisuse ja kaotas väljalõigetega villasele materjalile omase tiheduse, mis andis valminud esemele vabaduse ja laseb kehal hingata

Toodete kavandamine toimus Pallase tekstiiliosakonnas Kairi Lentsiuse ja Maarja Tamjärve juhendamisel, materjalide valikut toetas villa rakendusuuringu juht Liina Kool

www.pallasart.ee

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, pärandtehnoloogia õppekava, rahvusliku tekstiili eraiala.

Muhu pruuttekk uues kuues: kollektsioon “Juurkood”

autor Kätli Saarkoppel-Kruuser/ Juhendaja Kristi Jõeste / 2021

Diplomitöö tutvustab madalpistetikandit Muhu pruuttekkidel ning rõivakollektsiooni “Juurkood” juurdevisetel.

Tikandite motiivid pärinevad autori esiema Maria pruuttekilt ning kollektsiooni komplektid on valmistatud autori suguvõsa eri vanuses naistele, eesmärgiga jagada esiema esemelist pärandit. Kollektsiooni loomist inspireeris väljakutse jagada perekondlikku pärandit nii, et kõik sellest osa saaksid ka siis, kui pruuttekke on vaid üks.

www.kultuur.ut.ee

 

Oktoober

OÜ Kodukäsitöö ja Koordikamber, Monika Hint

FB-kajastus on SIIN

 

November

Folkloorinõukogu ja Kersti Loite

FB-kajastus on SIIN