Roland Suits

Raamat “Mehed teevad käsitööd 2” on käsitööliidu aastateema sarjast teine raamat

Tutvustame teile mehi, kes on oma ala tõelised meistrid, aga nii nagu eelmises, ei ole ka selles raamatus peamine eesmärk näidata ainult parimatest parimaid, vaid just tutvustada meistreid endid ja nende tegemisi. Valik sai ka seekord tehtud meistritest, kes eelistavad endiselt rohkem otsest käelist oskust ja vähem nupule vajutamist või on omad oskused ja teadmised kasutatavast materjalist viinud tavapärasest hoopis teistsugusele tasandile.

Suur tänu kõigile!

Meelis Kihulane,

puukäsitööline, käsitöö meeste aasta idee autor ja eestvedaja

Tel +372 5385 7499

 

Mulle sai väga varakult selgeks, et lähen kodulinnas kunsti õppima. Nii ka juhtus ja ma olen sellega väga rahul. Lõpetasin skulptuuriosakonna toonaste meistrite käe all, nagu Jaan Luik, Tõnis Paberit, Endel Taniloo, Robert Volk ja veel mõned. See on erialana mu töö juures väga kasuks tulnud, sest muusikainstrument on ju ka mingis mõttes skulptuur, pealegi veel väga kaunis.

Tegelikult oli mu isa minu kooliajal Tartu Kunstikooli puidu eriala õpetaja, aga tema just soovitaski, et parem õpi skulptuuri. Ma arvan, et temalt pärinevad mu esimesed käsitöö juhendamised, koos sai tehtud nii haamrivart kui ka pisikest purjelaeva mudelit. Ka esimesed treimised, paps on mul selle koha pealt väga vinge mees. Tal on olnud ka mitmed tööd näitustel nii Eestis kui välismaal.

Mis puutub muusikainstrumentide tegemisse, siis selle vastu oli mul alguses väga suur aukartus, lükkasin oma esimese pilli tegemist vaikselt ikka edasi. Ja siis tegin esimesed kandled ja hiiukandled. See oli siis üheksakümnendatel. Ja edasi lõi lõkkele mu põhiline kirg – vanamuusika instrumendid. Sel alal sain esimest juhatust sõber Tõnu Sepalt, kes toona Viljandis, hiljem Tallinnas vanamuusikat õpetas. Väga palju on mind õpetanud töö ise, nii lihtsalt on iga asjaga.

Minu jaoks on muusikainstrumendi loomine kuidagi sisemine distsipliin, mitte töö tavamõistes. Pill on oma olemuselt müstiline ese, millega suhtlemine on väga väärtuslik aeg nii meistrile, mängijale kui ka kuulajale. Eriti mängijale vist. Ega siin jääbki sõnadest puudu ja ongi hea.

Kusagilt algab ju muusika.

 

Fotod: Sandra Urvak