Hõimupäevad 2020

17/10/2020

00:00 - 00:00

Tee akkuna avõõ!*

 

 

Hõimupäevad 2020 lähevad ajalukku, sest piiritaguste sugulasrahvastega kohtume esmakordselt digisillal. Aeg on selline, et me kõik oleme rohkem või vähem sunnitud veebis laulma, jutustama ja arutlema. Kuid me saame siiski kokku ja suhtleme. Siin ja praegu. Nii on käesolevate hõimupäevade juhtmõte lihtne ja selge: Tee akkuna avõõ!*

 

Hõimupäevade tähtsündmustest teeme sel aastal otseülekanded. Neist esimene, konverents ”Hõimukeeled ja küberruum” toimub reedel 16. oktoobril kell Tallinnas Rahvusraamatukogu kuppelsaalis ning seda saab jälgida ka ERRi kultuuriportaalis.

 

Hõimupäeval, 17. oktoobril kõlab Tartus Eesti Rahva Muuseumis meie pärimusmuusikakontsert ”Tee akkuna avõõ”, kus esinevad Eestis tegutsevad soome-ugri folklooriansamblid ja ka ainsad väliskülalised – ansambel Pásztorhóra Ungarist.  Seda sündmust kanname üle nii Fenno-Ugria sotsiaalmeediakontodel (Facebook ja Youtube) kui ka ERRi kultuuriportaalis. Kontsert on tasuta.

Piletid on müügil juba ka meie kolmandale tippsündmusele: kontsertlavastuse ”Soome-ugri maastikud” eriettekanne toimub pühapäeval, 18. oktoobril kell 17 Tallinnas Vaba Lava teatrikeskuses. Üles astuvad segakoor Vox Populi ning soome-ugri rahvaste lauljad ja erinevad muusikalised kooslused. Publiku hajutamise eesmärgil on müügil vaid piiratud hulk pääsmeid. Kontsertidel soovitame kanda kaitsemaski.

 

Kavas on ka väiksemaid kontserte. 15. oktoobril selgub Aida Kultuurikohvikus, kuidas leiavad ühise kõlaruumi mari, udmurdi ja jaapani pärimusmuusika. Üle mitme aasta jätkub „Hõimurahvaste klassika“ sari, kus 28. oktoobril musitseerivad Tallinna Keelpillikvartett ja pianist Diana Liiv.

 

Hõimupäevadele pühendatud kirjanduslik kolmapäev Kirjanike Liidu Musta laega saalis toimub kolmapäeval, 14. oktoobril kell 18 ja kannab nime  „Smugritrall“. Sellel esinevad korraldajate sõnul „laulikud-luuletajad, kes ajavad etnofuturismi õilsat asja ja hõimurida tänapäeva Eesti ühiskonnas“. Oktoobrikuises Hõimuklubis räägime sellest, mida uut soome-ugri rahvaste kujunemisloost on päevavalgele tulnud tänu Tartu Ülikooli geneetikute ja ajaloolaste ühisele uuringule.

 

Tavapäraste filmiseansside asemel soovitame digikultuurile pühendatud aastal külastada hoopis ainulaadset ERRi voogedastuskeskkonda Jupiter https://jupiter.err.ee/hoimupaevad-2020, kus avaneb rikkalik valik tele- ja raadiosaateid ning dokumentaalfilme. Neist vanimad on pärit aastast 1936. Soovitusnimekirja luues oli meil endilgi põnev jälgida, kuidas soome-ugri rahvaste eluolu käsitlemine on ajas muutunud ja millise sõnastuses on seda eri aegadel tehtud.

 

Vikerraadiost saab 19.- 25. oktoobril kuulata hõimurahvaste muinasjutte. Õhtujutt algab tavapäraselt kell 20.50. Kõiki lugusid saab hiljem kuulata Jupiteri keskkonnas, valiku leiab ka meie kodulehelt https://fennougria.ee/avasta/muinasjutud/

 

Oleme uuendanud ka Fenno-Ugria videovaramut. Meie Youtube-kanalil saab kuulata-vaadata hõimuklubide loenguid ja soome-ugri rahvaste ansamblite ülesastumisi, mis on jäädvustatud nii varasematel hõimupäevadel kui ka Fenno-Ugria õhtul festivalil Tallinn Music Week.

 

Hõimupäevade raames on soome-ugri teemalised rändnäitused jõudnud mitmele poole Eestimaal. Tallinnasse on huvitavad näitused üles pannud Folkloorinõukogu ja Ungari Instituut.

 

Hõimupäevade sündmusi jagub kohalike korraldajate eestvedamisel ka Pärnusse, Põlvasse, Rakveresse, Jõhvi ja muidugi soome-ugri kultuuripealinna 2021 Abja-Paluojasse.

 

Kogu kava täpsemalt www.fennougria.ee/hoimupaevad/hoimupaevad2020

 

Avagem siis aknaid ekraanidel ja hoidkem ühendust!

 

 

Fenno-Ugria

https://fennougria.ee

 

 

 

_________

*Vadjakeelne väljend, mis eesti keeles tähendab: tee aken lahti! Väljendi lihtsuse ja mitmetähenduslikkuse tõttu sai sellest seekordsete Hõimupäevade tunnuslause.