Konkursi “Loome selle suve trendi” tulemused

12/06/2020 - 15/06/2020

00:00 - 00:00

 

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit kuulutas välja konkursi Loome selle suve trendi,

toimumisaeg: veebruar – 1. juuni 2020.

Konkursile oodati uusi suvetooteid – rõivaid, aksessuaare, pikniku – ja matkatarbeid.

 

 

I koht

RÕNGASRÜÜ

Autor: Heidi Solo

Foto: Heidi Solo

 

 

Lugu:

 

Üks “külamees” soovis endale rõngasrüüd. Algasid materjali otsingud, jäädi linase juurde. Jõuti arusaamale, et kõige rõngasrüümuljelisem on mitte heegeldus, vaid kude. Edasi kulges lugu sobivat lõiget otsides. Linase materjali nn karedusest saadi ka võitu. Rahulolev külamees lahkus rõngasrüüga peale pikka loengut hooldamise teemadel.

 

 

 

 

II koht läks jagamisele järgmiste tööde vahel:

 

 

 

 

RANNAROOTSI NAISE PIDUPÄEVA PLUUSIKE

Autor: Helja Jõgisman

Foto: Tiina Kirs

 

Lugu:

 

Rannarootsi naise pidupäeva pluusike sündis August Kitzbergi muinasjutu Piibeleheneitsi ainetel, inspireerituna käsitööliidu aastateemast eesti-oma-pits. Ja mis sobiks selleks paremini, kui klassikaline Haapsalu sallimustri piibelehe mustri fragment. Maikellukesele on ka läbi ajaloo omistatud suurt tähtsust, olles hiliskeskaegsetel maalidel kõige sagedamini kujutatud taim, sümboliseerides nii hingelist puhtust ja süütust.

Ilma õmblusteta rannarootsi naise pidupäeva pluusike on kui maanaise haute couture, mis on valminud aeglase moe printsiibil, luksuslikust angoora käsiketrus lõngast.

Sobib kanda igal vajalikul hetkel; kontoris, pidulikel perekonnasündmustel, esinduslikel tööüritustel ning kasvõi presidendi vastuvõtul.

Pluusikese ülemine osa on kootud parempidises koes, loomaks glamuurset ilmet ning rõhutamaks naiselikkust kaunistab pihaosa pööratud piibelehe muster.

Kootud käsitsi ringvarrastel.

 

 

 

 

MAMA TOR

Autor: Elena Chirkova

Foto: Elena Chirkova

 

Lugu:

 

Jakk on valmistatud ema poolt tütrele, kes kolis Inglismaale ning armus mägedesse. Tütar jutustas emale kaunist kohast, mille nimi tõlkes on lootus ja mis asetseb mägede ja tasandike keskel Põhja-Inglismaal ning selle Lootuse oru keskel asub ebatavaline mägi – Mam Tor, mis tõlgituna Mägede ema või Ema-Mägi.

 

Tütar ootab oma esimest last ning autorist ema soovis luua talle midagi erilist, kaitseks. Nii sündis jakk-vest 2 in 1 idee – äravõetavate varrukatega, mida on lihtne eemaldada, kui on palav, ning kinnitada tagasi, kui puhub külm tuul. Jaki siseküljele tekkis siluett, mis meenutab mägede maastikupilti.

Jakk on loodud naturaalsest villast ja viskoosist märgvildi tehnika abil õmblustevabana. Eseme servad on töödeldud lindiga, kaitsmaks seda venimise ja ebavajaliku deformatsiooni eest. Ajatu disain ja aktuaalsed värvid sobivad kõikide suve kleitidega ning kingib mugavust.

 

 

 

 

MÕLÜ KAMPSIK 

Autor: Cärol Ott

 

Lugu:

 

“Mõlü” lugu pärineb Põhja-Eesti saarte, täpsemalt Prangli saare elust ja olust 1930ndatel aastatel. Kui muu ilm taastus alles kriisiolukorrast, nautis saarerahvas erakordset edu tursakala püügis. Selle tulemusel tekkis saarele väike tööstus, mille põhiliseks ekspordiartikliks nii mandrile kui välismaale oli tursamaksaõli ja kuivatatud soolatursk. Nii kujunes see aastakümme Prangli jaoks sajandi kõige edukamaks dekaadiks – kuue ruutkilomeetri suurusel Pranglil elas rekordarv inimesi. Taluõuedel oli sagimine suur, viimasest tuleneb eseme koondnimi “Mõlü”, mis tähendab Prangli murdes kisa ja lärmi.

 

Toote tekstuuri inspiratsiooniks on varakevadine rannikuala, kus räsitud liivaluited on segunenud valge lumega ja loonud abstraktse mustrikombinatsiooni. Talvel puitunud pilliroog kogub hoogu, et sirutada välja erkrohelised võrsed ning merevesi on jäine, ent selge, peegeldades abstraktseid kujundeid oma pinnalt.

Antud tehnikat on autor katsetanud varasemalt teiste materjalidega. Kampsuni tarbeks on kasutatud sorteerimiskeskusest kokkukogutud jääk-kudumeid.

Kampsik on mõnus õhuke pealiskuub suveõhtuteks lõkke ääres. Värvide mõll kudumil annab edasi 1930ndate Prangli saare MÕLÜ.

 

 

 

 

MUST – TOONEKURG

Autor: Katre Arula

Foto: Katre Arula

 

Lugu:

 

Autor on otsinud mustreid meestele, mis sobiks igas vanuses kandjale ning nüüd on see leitud – efektne ristikestega kangas, mis meenutab kindakirjade pöidlakirju ning Muhumaalt pärit kärbsemotiiv. Muhu kärbsega T-särk kuulub kollektsiooni MUST – TOONEKURG, mille esmaesitlus toimus 11. juunil Estonian Fashion Festivalil OmaMood etendusel. Kollektsiooni koloriit on inspireeritud muistsetest aegadest pühaks linnuks peetud ja väljasuremisohus olevast must-toonekurest. Kindakirjadele ja must-toonekurele mõeldes, ühendab neid mõlemaid sama saatus. Noorte põlvkond tarbib järjest rohkem kiirmoodi, unustades vanad traditsioonid ja aeganõudvad tehnikad. Kasutades vanu mustreid uues võtmes, aitab see pöörata tähelepanu ka teistele vanadele esemetele ja traditsioonidele.

T-särgil olev kärbsemuster on valminud autoritehnikas helkivast kangast, T-särk on valmistatud Eestis autori tellimusel. Kanga koostis 95% puuvilla, 5% elastaani.

 

 

 

 

KARJA TRAKS 

Autor: Sirje Hainas

 

Lugu:

 

Autor on lõpetanud Räpina Aianduskooli tekstiilkäsitöö eriala. Lõputööks valmisid erinevad kõlavöö tehnikas kootud vööd ja rihmad. Selle teemaga on autor nüüd mitu aastat edasi tegelenud ning arendanud.

Autori isapoolsed juured on Saaremaalt Karja kihelkonnast Leisist. Nii sündiski idee kududa kõladega Karja khk seeliku triibustik traksidesse.

 

 

Traksid on 100% puuvillased ja kootud 30 kõlaga. Traksipaelte laiuseks 2,5 cm. Sobivad nii seelikuid kui pükse üleval hoidma või lihtsalt silmailuks ka trendi loomiseks.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PALJU ÕNNE  ja suur tänu kõigile konkursist osavõtjatele!

 

Vaata konkursi tingimusi SIIT