Meister tuleb kooli 2019

01/10/2019 - 15/12/2019

00:00 - 00:00

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit algatatud projekt.

Ettevõtmise eesmärk on rahvuslike käsitöötraditsioonide järjepidevuse säilitamine kooliõpilaste ja tunnustatud käsitöömeistrite ühistegevuse kaudu.

 

Toimumise aeg oktoober 2019 – aprill 2020

5 meistrit ja käsitööliidu esindajad külastavad koole. Igale meistrile on planeeritud 4 külaskäiku, kokku 20 koolide külastust.

 

1.variant

Konkreetse valdkonna tutvustus läbi meistri tegevuse.

Valida kolmest meistrist üks.

 

 

  • Made Uus – Traditsiooniline nahatöötlus ja tänased võimalused

Olen vabakutseline käsitööline ja väiketalupidaja Peipsiääre vallas ning kasvatan Kihnu maalambaid. Pean oluliseks jätkusuutlikku majandamist ning minu talus ei teki loomseid ülejääke – lammaste eri värvi villadest valmistatud lõngad leiavad kasutust käsitöös, lambanahad pargin ise vanade traditsiooniliste töövõtetega ja loodustsäästvate materjalidega, nahad lähevad etnograafiliste kasukate valmistamiseks ning kodusisustuseks, loomade siseelundid ning luud ja sarved toiduks ja disaintoodeteks. Olen õppinud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias rahvuslikku tekstiili erialal ja 2010.aastal kaitsesin diplomitöö „Traditsiooniliste võtetega valmistatud lambanahkne kasukas“. Täna õpetan samas koolis üliõpilastele traditsioonilist nahaõmblemist, samuti teen soovijatele traditsioonilise nahatöötlemise ja –õmblemise koolitusi.

 

Made Uus külaskäigud on broneeritud!

 

  • Meelis Kihulane – Traditsiooniline puutöö ja tänased õppimisvõimalused – meistrilt meistrile

Olen üks poiss, kes juba esimeses klassis teadis, kelleks ta saada tahab. Ning praeguseks võin öelda, et see valik on andnud mulle eriala siseselt võimaluse tegeleda täpselt sellega, mis huvitab ja köidab. Nii, et minu erialast on saanud ka minu hobi.
Tegelen traditsionaalse puutööga, selle uurimise ning propageerimisega. Lisaks igapäevasele praktilisele tööle, viin läbi ka selle teemalisi koolitusi ning asutasin ka meistrikooli, kus saab seda eriala õppida põhjalikult mitu aastat.
Oluliseks peangi oma valikutes eesmärkide püstitamist, nende poole püüdlemist ning selle teekonna nautimist.

 

 

Meelis Kihulase külaskäigud on broneeritud!

 

  • Külli Jacobson – Traditsiooniline käsitöö ja ettevõtlus

Mina olen Külli Jacobson, väikse käsitööettevõtte Kagu Kudujad esikuduja. Lõin firma aastal 2011, kui olin Ameerika Ühendriikides ajutiselt elades saanud piisavalt kinnitust, et Eesti peen käsitöö on midagi väga-väga erilist. Sellest ajast alates olen suur kirikinnaste fänn. Mulle väga meeldib mõelda, et kududes kinnastesse kirju, sõrmitsen ma möödunud aegade sõnumeid. Paljude kirjade tähendus on unustatud, aga vägi neis on alles ja seda ma tajun. Mulle meeldib elada maal. Mulle meeldib hoida elus Eesti kultuuripärandit ja seda laias maailmas tutvustada. Olge terved!

Külli Jacobson`i külaskäigud on broneeritud!

 

2.variant

Konkreetse valdkonna tutvustus läbi meistri tegevuse. Praktiline töö.

 

 

  • Urmas Veersalu – Traditsiooniline Ajalugu ja materjali kogumine ning ettevalmistus. Praktiline ühistöö.

Kuna minu vanaemad ja vanaisad tegid palju käsitööd, siis järelikult on huvi meisterdamise vastu mul juba geenides. Ma ei teadnud seda noorena, sest mulle tundus, et meistreid oli vaja vaid keskajal ning tänapäeval teevad  sama töö ära hoopis masinad ja robotid. Olen saanud vanemaks ja tean, et meisterdamist ehk „isetegemise rõõmu“ ei tohi alahinnata. Tänasel päeval jagan ma hea meelega oma teadmisi, kuidas pilliroojuppe kokku sidudes õppida geomeetriat ning minu tooted valmistavad inimestele rõõmu nii Eestis, Soomes, Jaapanis kui Ameerika Ühendriikides. Koos teeme pilliroost ühe 3D-kujundi.

 

Urmas Veersalu külaskäigud on broneeritud!

 

3.variant

 

Konkreetse  valdkonna tutvustus ühistöö kaudu.

 

 

  • Lembe Sihvre – Arhailine tikand, ornamentide tähendused, kasutamise viisid, materjali

ettevalmistus. Lembe Maria Sihvre on Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu rahvusliku tikandi mentor.

 

Osalejatel on võimalus võtta osa ühisvaiba “ Koolivaip” tikkimisest.

Vaip käib lektoriga kaasas erinevates koolides.

Lembe Sihvre külaskäigud on broneeritud!

 

Ettevõtmine on mõeldud 7.-9. klassi õpilastele, ühe külaskäigu pikkus on 2×45 minutit.

Kutsu meister kooli projekt  on kutsujale tasuta, ettevõtmist toetab Eesti Kultuurkapital.

 

INFO: Tel 5 187 812, 

E-post info@folkart.ee