Uus toode Mardilaadal 2021

11/11/2021

00:00 - 00:00

Rahva lemmiku uue Mardilaata toote valimine on lõppenud ja võitja on teie ees – palju õnne, Marju Tamm! 🥳 Vormsi sõba on pugenud inimeste südamesse 🥰

 

VORMSI SÕBA

Autor: Marju Tamm, Vormsi Käsitöö Selts

marjutamm@yahoo.com 

 

Lugu:

Selle sõba inspiratsiooniks on Vormsi naiste rahvariide juurde kuuluvad villased pearätikud. Vanasti olid need rätikud kodukootud ruudukujulised ja servades narmad. Rõõmus punane värv annab ilusa täienduse valdavalt must-valgele rahvarõivale. Ruudumuster koosneb erksatest sini-kolla-rohe-valge-mustavärviliste lõngade kombinatsioonist, mille järjekord ja sagedus varieerus igal kudujal. Mina olen oma sõba kudumise aluseks võtnud Svenska Odlingens Vänner (SOV) tekstiilikogus leiduva pearäti (museaali number Tx 42).

Moodne naine pearätikut meelsasti ei kanna. Ilus Vormsi muster võiks aga tänaselgi päeval meie elu kaunistada. Seetõttu kudusin rätiku ilma külgmiste narmasteta ning pikema, et seda oleks võimalik kasutada sõbana. Otstesse olen keerutanud pikad narmad. Sõba on kaunis soojaandja jaheda ilmaga või efektne värvilaik diivanil.

Foto: Kadri Ilves, modell: Madli Tarjus

 

 

PULMALUSIKAS

Autor: Joonas Kiri

Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskool

joonas.kiri@gmail.com

 

Lugu:

Pulmalusika idee tekkis kui paluti abielluva sõbra oskused proovile panna, kuid naela sepistamine või laialt levinud hobuserauda nimetähtede löömine ei tundunud olulise sündmuse eel piisavalt eriline. Seega sai uuritud Eesti pulmakombestikku ning avastatud, et lusikal, tavaliselt küll puidust, on Eesti pulmakombestikus kindel koht. Seega sai uuritud Eesti pulmakombestikku ning avastatud, et lusikal, tavaliselt küll puidust, on Eesti pulmakombestikus kindel koht. Näiteks pidi kosilasele valmistatud munaroog olema nii paks, et lusikas sees püsti seisaks ning pruut tohtis pulmas ainult kolm korda puulusikaga süüa, mis hiljem pooleks murti. (Veersalu, 2016) Kohati on kasutusel olnud kahe kahaga lusikas, millega peig ja pruut pidid korraga sööma. (Tedre)
Neid infokilde seedides sündiski pulmalusikas, kaks lusikat, mille peig või pruutpaar oma jõuga keetmise (sepakeevituse) teel igaveseks ühendab, andes lubaduse, et enam kunagi ei sööda üksinda. Toode valmib kasutades traditsioonilisi sepatöövõtteid. Lusikat saab tellida nii toote kui teenusena, soovidele vastavalt kohandada, lisada nimed või paarile oluline kuupäev, kasutada nii kaunistuse kui ka küünlaalusena.

 

 

TAASKASUTUSDISAIN

Autor: Kaja Raitar

Raitart OÜ

kaja.raitar@gmail.com

 

Lugu:

See on armas riietusese meestele, kes hindavad kauneid mustreid ja hoolivad loodusest. Kasutatud riiete poest võib leida mõne euro eest täisvillaseid ja viskoosvoodriga imekauneid kuubesid, mille varrukad kahjuks sageli põhjamaa meestele lühikesed. Sealt sündis idee lisada kuuele käsitsi kootud rahvusliku mustriga osad. Nagu omal ajal kandsid mehed rahvarõivastega sellistest poekangastest veste ja käsitsi kootud kindaid, on nüüd täisvillasest materjalist kuuele käsitsi kootud osad pehmest kodusest villasest lõngast ja tuttavate kodukandi kinda- või kampsimustritega.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MUSTRID PÄÄSTAVAD MAAILMA, teksajakkide sari

Autor: Katre Arula

Katre Arula / Katre Meistrikoda OÜ / Katré

Katre.arula@gmail.com

 

Lugu:

Autoritehnikas valminud mustritega kaunistatud teksajakkide sari on sündinud 2021 aastal taaskasutuskollektsiooni “NEW . UUS” raames. See kollektsioon on alguse saanud juba minu varasest lapsepõlvest ja elab tõenäoliselt minust kauem. Sest tänapäeval trendikaks muutunud taaskasutus ei ole midagi uut, vaid hoopis unustatud vana. 

Kollektsioon valmis Estonian Fashion Festivali OmaMood etendusele. Kollektsioon on läbinisti taaskasutusprojekt. Inspiratsiooniks said minu enda tehtud püksid, mis valmisid juba paarkümmend aastat tagasi. 

Üheks väga oluliseks osaks selles kollektsioons said ka vanad kantud teksatagid. Tõdesin, et alati ei peagi uus olema uus. Uue ja uhke välimuse annavad rõivastele hoopis näiteks meie armsad rahvuslikud mustrid. Oma autoritehnikaid kasutadaes võtsin eesmärgiks päästa 100 rõivaeset. Iga rõivas, mis selle projekti raames valmib, saab oma numbri ja miksmitte need ei võiks kasvada kasvõi 1000-ni.

 

 

 

TALVEMANTEL

Autor: Liina Laaneoja

Etnowerk for men, Etnowerk MTÜ

liina.laaneoja@gmail.com

 

Lugu:

Talvemantel on inspireeritud etnograafilistest kasukatest, nende kaunist siluetist ja mahulisest soojustusest. See naturaalsetest materjalidest mantel on kootud lambavillasest lõngast lõikekohaselt ning kergelt vanutatud. Lisatud on siidiga kanditud vatiin, puuvillased katteriided ning siidvooder. Tuulekindlal soojal mantlil on ka sisetasku, kuhu mees saab peita oma kõige hinnalisemad esemed.