XVII Rahvarõiva õpitoad Tõstamaal 2. juuli – 4. juuli

02/07/2021 - 04/07/2021

Seekord on keskmes „uued vanad“ tehnikad, mis hiljutiste uurimistööde tulemusena on päevakorda tõusnud ning need tehnikad, mis rahvarõivakoolide kogemuse põhjal vajaksid veidi rohkem keskendumisvõimalust.

Õpitubasid juhendavad:

Silja Nõu, Anu Randmaa, Merli Mänd ja Birgit Pere.

Silja Nõu  on rahvarõiva tikandeid tikkinud ja õpetanud nüüdseks juba
aastakümneid. Temalt on palju õppida igasuguseid meistrinippe. Seekord on
teemaks laiade põimpilude tikkimine, mis on töötoas peavalu valmistanud nii mõnelegi rahvarõiva valmistajale.

Anu Randmaa on rahvarõivameister ja -õpetaja. Viimase aasta jooksul keskendunud Pärnumaa põlledele, eeskätt just põllede juures kasutatavate heegelpitside uurimisele. Kuidas saavutada originaalpitsiga sarnane tulemus? Milliseid materjale kasutada ja kuidas valida heegelnõela? Millised iseloomulikud nüansid on valitud pitsidel? Selle aasta õpitoa teemaks on heegelpitsiga põlled.

Merli Mänd on osav õmbleja. Ta on ise õppinud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias ja nüüd õpetab seal rahvarõivaste õmblemist. Äsja täiendas end õmblemise alal Tallinna Tööstushariduskeskuses. Juba mitmeid aastaid on tema juhendamisel kavas olnud erinevate sitsijakkide õmblemine. Neid jakke kohtab aeg-ajalt ikka õnnelike omanike seljas – sobivad väga hästi ka tavariietuse juurde. Seekord on õmblemise töötuba linaste jakkide teemaline. Kauni lõikega valge linane jakk sobib paljude rahvarõivaste juurde, ent seda on mõnus kanda ka tavarõivastega. Kui valmistada jakk värvilisest kangast, siis on ta tore rahvarõivaist inspireeritud tänapäevane rõivaese.

Birgit Pere on osav niplaja, kes sel kevadel on lõpetamas TÜ Viljandi Kultuuriakadeemiat rahvusliku käsitöö erialal. Aga niplispitsiga on Birgit tegelenud juba väga pikka aega. Ta on olnud Pärnu Pitsistuudio liige ja õppinud Eva Taltsi käe all. Praegu õpetab Birgit juba ise Pärnu Pitsistuudios niplispitside valmistamist. Niplispitsi töötuba oli Tõstamaa rahvarõivalaagrite algusaasatel kavas igal aastal. Vahepeal on olnud pikem paus, aga seekord on võimalik niplispitsi taas õppima tulla.

Iga õpitoa maht on 15 akadeemilist tundi. Osalustasu ühele osalejale on 110 eurot, mis sisaldab toitlustust ja majutust. Meie baasiks on seekord Ermistu Puhkeküla: https://www.ermistu.ee/

 

 

KAVA:

Reede, 2. 07.

17.00-18.00  Saabumine, majutus.

18.00 Õhtusöök

18.30  Loeng-esitlus: Juustest valmistatud oubid ja uuriketid. Evelin Siiman

Alates 20.00 Lihtsalt mõnus olemine

Laupäev, 3. 07.  

9.00 Hommikusöök

9.30 Töötoad valikus:

Laiad põimpilutikandid rahvarõivastel, Silja Nõu

Heegelpitsid põlledel, Anu Randmaa

           Niplispits rahvarõivastel, Birgit Pere

Linased rahvarõivajakid, Merli Mänd

14.45 Lõunasöök

16.00 Töötoad jätkuvad

19.00 Õhtusöök

19.30 Vaba aeg

Pühapäev, 4. 07.

9.00 Hommikusöök

9.30 Töötoad valikus:

Laiad põimpilutikandid rahvarõivastel, Silja Nõu

Heegelpitsid põlledel, Anu Randmaa

           Niplispits rahvarõivastel, Birgit Pere

Linased rahvarõivajakid, Merli Mänd

13.30  Lõunasöök

14.00 Lõpetamine

 

Registreerumise info:

anu@folkart.ee, tel +372 5668 2283