Puuteraamatute ja -mängude konkurss NÄPUTÖÖGA NÄGIJAKS

19/01/2021 - 23/04/2021

Konkursimaterjalid:

 

Konkursi pdf fail SIIN

Registreerumise leht SIIN

Veebipõhine koolituspäev 6. veebruaril 2021, järelkuulatav.

1.    Loeng “Näputööga nägijaks“        https://youtu.be/eTVBnQMitSo

2.    Kogemuslikud nõuanded              https://youtu.be/dgzJAMdDl2Q

Eripreemiad ja toetajad SIIN

Reklaamplakat SIIN

Reklaamleht SIIN

Puuteraamatute ja -mängude konkurss

 

NÄPUTÖÖGA NÄGIJAKS

 

Toimumisaeg: jaanuar – 23. aprill 2021

 

Märgake enda kõrval veidi teistsuguseid lapsi ja püüdke luua vahendeid, mis arvestaksid nendega!

 

 

Üha enam tekib vajadus luua tooteid ja teenuseid, mis arvestaksid erinevate sihtgruppidega. Sellest lähtuvalt kutsub Tallinna Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste instituut koostöös Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liiduga ellu käsitööna puuteraamatute ja -mängude võistu valmistamise, mille tulemusel loodame leida põnevaid ja uudseid mängulisi esemeid vaegnägijate meelte arendamiseks.

 

Üldeesmärk on taktiilsete raamatute ja mängude valmistamine nägemispuudega lastele, et luua neile nutikaid kasutajasõbralikke esemeid. Parimal juhul võiksid loodavad esemed sobida kasutamiseks nii väikestele kui suurtele, ka laiemale sihtgrupile.

 

Valmistajate sihtgrupiks on õpilased (14+), üliõpilased, kunstiõpetajad, disainerid, käsitöö ja kodunduse ning töö- ja tehnoloogiaõpetuse õpetajad, käsitöömeistrid ning kõik huvilised. Ootame konkursile nii rahvuslikust kui uusloomingulisest palangust inspireeritud töid.

 

Tingimused

  • Autor või autorite meeskond võib konkursile esitada kuni kolm tööd/komplekti.
  • Töö ei tohi olla varem eksponeeritud, avaldatud või müügiks toodetud.
  • Materjalide eelistust ei ole, kuid teretulnud on taaskasutus.
  • Konkursitöö juurde kuulub eseme lugu: inspiratsiooniallikas (temaatikat võib otsida rahvakultuuri pärandist, rahvajuttudest, muinasjuttudest, muistenditest, pärimustest, mõistatustest, rahvakunsti esemetest, vanarahva elu-olust, rahvakalendrist, mütoloogiast, rahvausundist jms või kaasajast).
  • Töö külge kinnitada hindamiseks vajalik informatsioon: märgusõna, eseme lugu jms. Samuti märgusõnaga kinnine ümbrik, milles on töö nimi, autori nimi, telefon, aadress, e-post ja nõusolek, milles lubate fotosid/videot oma tööst, autorile või konkursile viidates Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu, Tallinna Ülikooli ja Eesti Rahva Muuseumi illustreerivates materjalides kasutada (näiteks eripedagoogika ja käsitöö valdkondade artiklites, veebilehtedel, sotsiaalmeedias jm).
  • Konkursitööd tuleb esitada hiljemalt 23. aprilliks 2021Tallinna Ülikooli Räägu õppehoone valvelauda (11311 Tallinn, Räägu 49).
  • Hindamisel arvestame nii töö uudset ideed, nutikat teostust, teostuse kvaliteeti kui sihtgrupi eripäraga arvestamist (vt Juhised konkursile 2021).

 

Auhinnad

  • Rahalised preemiad Eesti Kultuurkapitalilt (konkursi stipendiumifond on 2000 eurot).
  • Kõik võidutööd, kingitakse peale konkursil osalemist Eesti Pimedate Raamatukogule, kust nägemispuudega lapsed ja lapsevanemad ning vastavad lasteasutused saavad neid laenutada.
  • Võidutöödele annab lisandväärtuse võimalus olla esitletud Eesti Rahva Muuseumis Tallinna Ülikooli poolt 2021.a. korraldataval näitusel “Kaasav ELU”.
  • Konkursi parimatest töödest koostatakse pildigalerii, mida eksponeeritakse konkursi korraldajate veebilehtedel ning sotsiaalmeedias.
  • Nomineeritud tööde seast valib žürii välja Eesti Pimedate Raamatukogule kingitavad raamatud ja mängud. Tööde üleandmist koordineerib konkursi korraldaja Tallinna Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste instituut.

Töid hindab oma valdkonna professionaalidest koosnev seitsmeliikmeline žürii.

Konkursi teema avamiseks ning juhistest ülevaate saamiseks on planeeritud veebipõhine koolituspäev 6. veebruaril 2021 kell 12:00-13:30 (täpsem info: www.tlu-craft.ee/uudised )

 

INFO: Tallinna Ülikool, Tiia Artla 5335 8521 E-post tiiartla@tlu.ee

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit. E-post info@folkart.ee

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eripreemiad ja toetajad:

Tutvu SIIN

 

 

 

 

 

Konkursi teema avamiseks ja juhistest ülevaate saamiseks on planeeritud veebipõhine

 

KOOLITUSPÄEV

 6. veebruaril 2021 kell 12:00 – 13:30

Täpsema info leiad: www.tlu-craft.ee/uudised

Juhised

  1. Konkursile saadetavad vahendid peavad sobima nägemispuudega (vaegnägijad ja pimedad) lastele, st arvestama nende erivajadusega.
  2. Kõik esitatud tööd peavad olema täielikult valmis, nii köide kui tekst kui
  3. Raamatud ja mängud peavad olema omaloomingulised ning vabad autoriõigustest või toetuma traditsioonilisele üldkasutatavale rahvajutule. Trükitud raamatust kombatava versiooni tegemiseks peab olema kirjastaja luba.
  4. Väike meelespea:
  • Taktiilsed pildid: pildid võivad olla lõika-liimi meetodil valmistatud, reljeefsöövitusega, õmmeldud kangast jne.
  • Turvalisus: loodud vahendid ei tohi sisaldada teravaid ega neelatavaid väikeosi ning mürgiseid materjale. Detailid peavad olema tugevalt kinnitatu Lahtised osad peavad olema ühendatud vahendiga nööri või paela abil.
  • Tekst: Tekst peab olema lühike, vigadeta ja arusaadav. Pikemad tekstid võivad olla kaasas nö liitena. Tavakiri peab olema suurendatud (vähemalt 24-punktine) ja tekst peab olema esitatud kindlasti ka braille ehk punktkirjas. Spetsiaalsel kilel punktkirjas tekste saab tellida Eesti Pimedate Raamatukogust https://epr.ee/et/kontakt/

Hinnad: Punktkirjateksti toimetamine ja trükkimine paberile: 0,20 EUR/lehekülg; Punktkirjateksti toimetamine ja trükkimine kilele: 1,40 EUR/lehekülg.

  • Värv ja kontrast: Peab stimuleerima nägemisjäägiga lapsi: kasutada kõrge kontrastsusega värve ja jälgida, et taktiilne ja visuaalne kontrast ühtiksid.
  • Köide: Raamat peab olema seljast kindlalt köidetud. Lehekülgi peab saama avada täielikult, et sõrmedega lugeda punktkirjas teksti ning kombata pilte.

Pildiga lehekülgi ei soovitata üle kümne, sest raamat saab liiga paks (kipub viltu vajuma) ja raske ning liiga palju informatsiooni korraga väsitab kiiresti. Pildid valmistada „heast”- vastupidavast materjalist.

  • Suurus: raamat ei tohi olla suurem kui 30 x 25 cm, mängude puhul jälgida et need oleks kahe käega kombatavad (mitte liiga pisikesed) ja kõik detailid oleks käeulatuses (mitte liiga suured).

 

 

Tähtis on, et loodud vahendid oleksid sisult õpetlikud, lahendatud põnevalt ning pakuksid meeltele tegevust.